Azbest z mazurskich gmin. Tysiące ton do utylizacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman | redakcja@agropolska.pl
08-05-2015,11:55 Aktualizacja: 08-05-2015,12:05
A A A

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego informuje, że na terenie regionu jeszcze w tym roku będzie zutylizowane blisko 5 tysięcy ton azbestu.

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie umożliwi przeprowadzenie całej operacji.

W zeszłym roku w 75 warmińsko-mazurskich gminach, oczywiście głównie wiejskich, zostało usunięte prawie 3,4 tys. ton eternitu. W tym roku z pomocy w pozbywaniu się rakotwórczego materiału skorzysta jeszcze więcej samorządów, bo aż 90.

„Zgodnie z przyjętym regulaminem programu, o dotacje mogły starać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest na swoim terenie oraz posiadające opracowany i przyjęty uchwałą rady odpowiedni program. W ramach konkursu przewidziano dofinansowanie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak cena za jedną tonę usuniętych wyrobów azbestowych nie mogła być wyższa niż 680 zł. Spośród zgłoszonych wniosków najwięcej azbestu – 224 tony – usunie gmina Wielbark, która po raz pierwszy przystąpiła do programu” – opisuje urząd marszałkowski.

Urzędnicy przewidują, że działania związane z usuwaniem produktów zawierających azbest (czyli de facto eternitu) rozpoczną się w czerwcu.

Co ciekawe, mogą do nich przystąpić tym razem także spółki prawa cywilnego i handlowego. „Z tej okazji skorzystało kilka podmiotów z terenu Bartoszyc, Pisza, Barcian i Sępopola. By wynegocjować korzystniejszą cenę utylizacji azbestu swoje siły połączyły gminy zrzeszone w związku międzygminnym Gospodarka Komunalna, w tym m.in. Ełk, Stare Juchy, Prostki, Kalinowo, Biała Piska, Gołdap, Dubeninki. W sumie z terenu tych gmin zostanie usuniętych ok. 600 ton eternitu” – podsumowują w urzędzie.

Poleć
Udostępnij