Niska opłacalność produkcji barierą w rozwoju gospodarstw. W co chcieliby inwestować rolnicy?
Spośród osób kierujących gospodarstwami rolnymi 64,2 proc. deklaruje, że jest w stanie utrzymać siebie i rodzinę wyłącznie z gospodarstwa rolnego, natomiast 29 proc. udzieliło odpowiedzi negatywnych - wynika z tegorocznej edycji cyklicznego raportu „Polska wieś i rolnictwo”.
Zastrzeżono w nim, że im większa powierzchnia gospodarstwa rolnego, tym wyższy wskaźnik odpowiedzi twierdzących, że da się utrzymać stricte z rolnictwa - od 25,6 proc. w przypadku gospodarstw do 5 ha, do 94,2 proc. w przypadku gospodarstw obejmujących co najmniej 30 ha.
Zboża i kukurydza na ogromnym minusie, do świń też się dokłada. Czy coś w ogóle się jeszcze opłaca?
Większość nie szuka pracowników
„Pracę pozarolniczą podejmuje blisko jedna czwarta kierujących gospodarstwami rolnymi (23,9 proc.). Jest to wskaźnik nieznacznie niższy niż w 2022 roku (27,7 proc.), lecz wyższy niż w 2021 roku (21,9 proc.). Pracę pozarolniczą z kierowaniem gospodarstwem częściej
łączą mężczyźni (26,4 proc.) niż kobiety (19,7 proc.) i częściej osoby poniżej 35 lat (33,1 proc.) niż w wieku 55+ (11,6 proc.)” – wyliczono w raporcie.
Jak dodano, zdecydowanie dominującym powodem niepodejmowania dodatkowej pracy jest brak czasu (praca w gospodarstwie nie pozostawia czasu na dodatkowe zajęcie – 64,7 proc.) oraz wystarczający poziom dochodów uzyskiwanych z rolnictwa (19,9 proc.). Inne powody wskazywane były przez maksymalnie 3,1 proc. respondentów.
Jednocześnie 65 proc. osób kierujących gospodarstwami rolnymi deklaruje, że nie poszukuje pracowników do pracy w gospodarstwie, natomiast 11,9 proc. zgłasza problemy z zapewnieniem pracowników.
Inwestycje w maszyny, budynki i ziemię
„Potwierdziły się wskazywane przez analityków negatywne skutki wojny na Ukrainie i pandemii COViD-19 dla opłacalności produkcji rolniczej. Wśród kluczowych barier rozwoju gospodarstw rolnych osoby kierujące nimi wymieniają niską opłacalność produkcji (63,5 proc. wskazań ogółem), zbyt mały areał (43 proc. wskazań ogółem, w tym 34 proc. jako I wskazanie), trudności ze sprzedażą produktów (40,3 proc. ogółem) oraz zbyt wysokie ceny ziemi (39,3 proc. ogółem)” – czytamy w raporcie.
Dotacje na płyty, zbiorniki i maszyny do gromadzenia i aplikacji nawozów. Wkrótce rusza nabór
Jeśli chodzi o kluczowe inwestycje, osoby kierujące gospodarstwem rolnym za takowe na najbliższe 5 lat uznają te w maszyny rolnicze (53,3 proc.), remont budynków gospodarczych (50,4 proc.), zakup ziemi (50 proc.) oraz remont posiadanych maszyn rolniczych (49,6 proc.).
Kobiety częściej od mężczyzn wybierają remont maszyn niż zakup nowych.
Konieczne zmiany w Prawie łowieckim
„Spośród zmian proponowanych do wprowadzenia w rolnictwie, osoby kierujące gospodarstwami rolnymi za najważniejsze uznają wprowadzenie zmian w Prawie łowieckim w zakresie rekompensat za straty w rolnictwie spowodowane przez zwierzynę łowiecką (43,8 proc. uważa, że to bardzo potrzebne, a 28,6 proc. że potrzebne). W drugiej kolejności wskazano na wprowadzenie wakacji kredytowych dla kredytów rolniczych (39,3 proc. bardzo potrzebne, 31,7 proc. potrzebne). 58,4 proc. kierujących gospodarstwami widzi potrzebę przeszkolenia rolników w robieniu zdjęć geotagowanych” – wynika z badania.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś