Niemczycki: Polska poprze umowę z Mercosurem, jeśli będzie ona korzystna dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jowita Kiwnik Pargana PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2024,8:00 Aktualizacja: 22-11-2024,8:21
A A A

Wiceminister z KPRM Ignacy Niemczycki powiedział w czwartek w Brukseli, że polski rząd poprze umowę o wolnym handlu między UE a Mercosurem, czyli państwami Ameryki Płd., tylko jeśli Komisja Europejska zapewni, że będzie ona korzystna dla unijnych rolników.

Umowa UE-Mercosur była jednym z tematów odbywającego się w czwartek w Brukseli posiedzenia unijnych ministrów ds. handlu.

Negocjacje dotyczące tego porozumienia trwają już ponad 20 lat i powoli zbliżają się ku końcowi – wstępnie oczekiwano, że umowa może zostać podpisana podczas ubiegłotygodniowego szczytu grupy G20 w Rio de Janeiro, to się jednak nie udało.

wiceminister rolnictwa, krajewski, mercosur, ue, umowa handlowa

MRiRW: w obecnym kształcie umowa UE z Mercosurem ma małe szanse na zatwierdzenie

Projektowana umowa Unii Europejskiej z krajami Mercosuru o wolnym handlu ma małe szanse na wejście w życie, wymaga bowiem jednomyślności Rady UE - powiedział w środę w Sejmie wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Niektóre kraje, w...

Przeciwko umowie w obecnej formie protestuje część państw unijnych, w tym Francja, oraz rolnicy, którzy obawiają się, że europejskie towary zostaną wyparte przez tanie produkty z krajów Mercosur, tj. Brazylii, Argentyny, Paragwaju, Boliwii i Urugwaju. Brak poparcia dla obecnego kształtu porozumienia zadeklarował także polski resort rolnictwa.

Wiceminister Niemczycki powiedział w czwartek w Brukseli, że chociaż Polska docenia potencjalną wagę umowy w sensie politycznych i gospodarczym, to nie może zgodzić się na rozwiązania, które uderzyłyby w unijnych i polskich rolników, i które nie zostaną przez nich zaakceptowane.

Jak dodał, Polska zabiega o to, żeby KE w sposób bardziej adekwatny wzięła w umowie pod uwagę obawy rolników. „Mamy potencjalne rozwiązania także na gruncie unijnym. Pojawiały się takie pomysły, jak np. dodatkowe fundusze, które miałyby przeciwdziałać potencjalnym negatywnym skutkom porozumienia dla rolników” – wyjaśnił polityk.

Minister powiedział, że są trzy elementy umowy, na które Polska będzie zwracała uwagę: zapewnienie, żeby produkty trafiające na rynek UE będą spełniały odpowiednie standardy, ustalenie kwot towarów trafiających do Wspólnoty z państw Mercosur, a także kwestia rekompensat dla rolników, jeśli poniosą straty.

Chodzi o to, na jak szerokie otwarcie rynku się zgodzimy. Komisja argumentuje, że dotychczasowe kwoty są relatywnie nieduże. Z kolei nasze argumenty są takie, że być może z perspektywy całej Unii są one nieduże, ale z perspektywy pojedynczych państw członkowskich, takich jak Polska, ich wpływ na rynek może być spory” – tłumaczył Niemczycki.

jaros, mercosur, ue, umowa handlowa

MRiT: zawarcie umowy UE z Mercosurem nie jest w najbliższych miesiącach realne

Zawarcie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i Mercosurem nie jest w najbliższych miesiącach realne, zwłaszcza w czasie polskiej prezydencji - poinformował w środę w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros. Rozmowy na temat...

Podkreślił, że stanowisko Polski jest jasne: jeśli ma wyrazić zgodę na umowę z Mercosurem, to musi „zabezpieczyć poparcie społeczne” dla porozumienia, czyli znaleźć taką formułę, która uspokoi producentów rolnych.

Świetnie rozumiem obawy rolników. Myślę, że one biorą się z tego, że nie przedstawiliśmy im jasnej propozycji, jak ma wyglądać ich przyszłość w Unii Europejskiej i w związku z tym każda umowa handlowa, o której dyskutujemy, i która miałaby otwierać rynek produktów rolnych, wywołuje niepokój” – powiedział polityk.

Jeśli chodzi o samą formułę zawarcia porozumienia, to jako umowa czysto handlowa mogłoby ono zostać przyjęte tylko na poziomie europejskim, czyli przez Komisję i Parlament. Natomiast jeśli będzie ono szersze i będzie wykraczało poza kwestie handlowe, wówczas konieczne będzie zaangażowanie w proces decyzyjny parlamentów krajowych.

Niemczycki powiedział, że dla Polski lepszym wyjściem byłaby ta druga opcja, ponieważ dałaby ona państwom członkowskim możliwość wyraźnego zaznaczenia swojego zdania.

Poleć
Udostępnij