MRiRW: w obecnym kształcie umowa UE z Mercosurem ma małe szanse na zatwierdzenie
Projektowana umowa Unii Europejskiej z krajami Mercosuru o wolnym handlu ma małe szanse na wejście w życie, wymaga bowiem jednomyślności Rady UE - powiedział w środę w Sejmie wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Niektóre kraje, w tym Polska, już teraz zapowiadają, że jej nie poprą.
Projekt umowy UE - Mercosur, która ma charakter umowy stowarzyszeniowej, musi być zatwierdzony jednomyślnie przez Radę Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski. Umowa ma też być ratyfikowana przez wszystkie kraje członkowskie - poinformował w środę podczas posiedzenia plenarnego Sejmu wiceszef resortu rolnictwa, odnosząc się do pytań posłów PiS.
MRiT: zawarcie umowy UE z Mercosurem nie jest w najbliższych miesiącach realne
"W obecnym kształcie umowa z Mercosurem ma więc małe szanse na zatwierdzenie. Przeciwko będzie prawdopodobnie Francja i kilka innych państw członkowskich, w tym Polska" - zapowiedział Krajewski.
Wskazał jednak, że Komisja Europejska być może będzie chciała uniknąć wymogu jednomyślności. "Komisja może próbować wydzielić część handlową jako odrębną umowę. Wówczas będzie zatwierdzana przez Radę Unii Europejskiej większością kwalifikowaną" - powiedział.
Krajewski zauważył, że główna część rozmów dotyczących kształtu umowy z Mercosurem zakończyła się w 2019 r. "Obecnie trwające rozmowy dotyczą tylko zrównoważonego rozwoju, ochrony klimatu i przeciwdziałania wylesianiu. Ewentualne zakończenie tych rozmów będzie stanowiło podstawę do przekazania przez Komisję Europejską wniosku do państw członkowskich o zatwierdzenie całości umowy. Za polskie stanowisko będzie odpowiadać Ministerstwo Rozwoju i Technologii" - przekazał Krajewski.
Jak wynika z informacji MRiRW, resort ma poważne zastrzeżenia do osiągniętych w 2019 r. rezultatów negocjacji w zakresie postanowień projektowanej umowy dotyczących handlu towarami rolnymi.
Branża mleczarska przeciwna umowie z Mercosur
"Zgłaszane na forum Unii Europejskiej postulaty Polski dotyczące rolnego obszaru negocjacji z Mercosurem zostały uwzględnione jedynie częściowo - dla wrażliwych towarów rolnych liberalizacja ceł ma być ograniczona do poziomu ustanowionych kontyngentów taryfowych. Po przekroczeniu tych kontyngentów będą obowiązywały stawki takie jak obecne" - zaznaczył Krajewski.
Wiceminister dodał, że wielkości niektórych kontyngentów zostały zwiększone przez Komisję Europejską na końcowym etapie negocjacji części handlowej umowy w 2019 r. bez konsultacji z państwami członkowskimi. W ocenie Krajewskiego przyjęcie umowy w obecnym kształcie może więc stworzyć zagrożenie dla polskich towarów rolnych, które będą wypierane przez tańsze produkty importowane z krajów należących do Mercosuru.
"Zagrożenie to może w szczególności dotyczyć mięsa drobiowego. Komisja Europejska zgodziła się na podwojenie kontyngentów taryfowych do wysokości 180 tys. ton po zakończeniu 10-letniego okresu przejściowego. Projekt umowy zawiera co prawda zapisy dotyczące środków ochronnych, które mogą być zastosowane w pierwszych latach funkcjonowania umowy, (...) nie są one jednak dostosowane do specyficznych warunków sektora rolnego. Uruchomienie tego mechanizmu na poziomie Unii Europejskiej może być bardzo trudne" - stwierdził Krajewski.
Izby wystąpiły do Hołowni. Domagają się uchwały ws. umowy z Mercosur
Wiceszef resortu zwrócił uwagę, że proponowane w projekcie umowy preferencje taryfowe dotyczące towarów z krajów Mercosuru nie są uwarunkowane przestrzeganiem przez tamtejszych producentów standardów unijnych związanych ze zrównoważonym rozwojem, co - jak podkreślił Krajewski - jest ważnym postulatem Polski zgłaszanym na forum Unii Europejskiej, nie tylko wobec krajów Mercosur, ale wszystkich krajów trzecich. Wiceminister podał tu przykład jaj, których południowoamerykańscy producenci będą zwolnieni ze standardów dotyczących dobrostanu zwierząt.
UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Jak dotąd umowa nie została jednak ratyfikowana.
UE jest drugim co do wielkości partnerem Mercosuru w handlu towarami po Chinach, odpowiadając za 16,2 proc. całkowitego handlu bloku w 2021 r. Natomiast Mercosur jest 11. partnerem w handlu towarami dla UE.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś