Nie będzie rewolucji w dzierżawach gruntów od leśników
Lasy Państwowe nie zmienią polityki dotyczącej wydzierżawiania należących do nich gruntów. To dobra wiadomość dla rolników.
Na terenie wielu nadleśnictw z dobrodziejstwa gruntów rolnych na zasadzie dzierżawy korzystają bowiem lokalni gospodarze. Dzięki zwiększonemu areałowi mogą elastyczniej realizować prace w gospodarstwach. W ostatnim czasie pojawiły się jednak ze strony leśników sygnały o rozwiązywaniu umów dzierżawy.
Sławomir Izdebski kontra myśliwi. W akcji CBA i prokuratura
Na spotkaniach organizacji rolniczych mówiono m.in., że nakaz rozwiązywania umów jest odgórny.
Grunty (a przynajmniej ich część) dotychczas dzierżawione musiałyby ponadto zostać oddane w pierwotnym stanie i zostałyby ponownie przeznaczone pod dzierżawy, ale już na zupełnie innych warunkach.
Zapytaliśmy więc u źródła, czy rzeczywiście planowane są tak daleko idące zmiany? - W Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych nie są prowadzone żadne prace dotyczące nowej polityki wydzierżawiania gruntów. Nie ma też odgórnego nakazu rozwiązywania lub nieprzedłużania istniejących umów dzierżawy - zapewnia Anna Malinowska, rzecznik prasowy LP.
Dodaje, że jeżeli umowa dzierżawy wygasa, a nie ma przesłanek do zmiany sposobu zagospodarowania gruntów przez nadleśnictwo, bądź uchwalenia planu miejscowego zagospodarowania, nadleśniczy może przedłużyć umowę.
- Może też jednak ogłosić przetarg na wybór dzierżawcy. Jest jednak obowiązany uwzględnić także względy społeczne - tłumaczy na koniec Malinowska.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś