MRiT: grunty rolne w granicach miasta mają być przeznaczone na budowę mieszkań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2024,8:30 Aktualizacja: 03-12-2024,8:52
A A A

Zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi położonymi w granicach administracyjnych miast to jedna ze zmian przewidywanych w projekcie ustawy zwiększającej dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

W wykazie prac rządu opublikowano projekt przygotowanych przez MRiT założeń do projektu ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Wymieniono szereg proponowanych rozwiązań, które w ocenie resortu mają ułatwić realizację inwestycji mieszkaniowych.

Zmiana ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego ma znieść ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi znajdującymi się w granicach administracyjnych miast oraz rezygnację z prawa odkupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

hodowcy, produkcja na wsi, wiceminister rolnictwa, krajewski

Wiceminister zapowiada przepisy o oddzieleniu na wsiach funkcji mieszkalnej od produkcyjnej

O potrzebie stworzenia przepisów pozwalających rolnikom na prowadzenie produkcji rolnej na terenach wiejskich tak, by inni mieszkańcy wsi nie mogli kwestionować tej działalności - dyskutowali w środę posłowie i przedstawiciele...

Zniesiony ma być generalny zakaz ustanawiania użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Jak wskazano, dzięki temu rozwiązaniu publiczny właściciel gruntu "będzie mógł ustanowić trwały tytuł prawny na rzecz podmiotu realizującego przedsięwzięcia doniosłe społecznie i gospodarczo, zachowując kontrolę nad realizacją celu określonego przez strony w umowie". W ocenie MRiT ma to również zapobiegać spekulacji.

Według resortu, korzyść z użytkowania wieczystego dla inwestora polegać ma na znacznie niższych jednorazowych kosztach pozyskania gruntu na potrzeby realizacji przedsięwzięcia mieszkaniowego. Nabywca poniesie bowiem jedynie pierwszą opłatę z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste w wysokości 15-25 proc. wartości gruntu, a dopiero w dalszej perspektywie – opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego w wysokości 1 proc. wartości gruntu lub opłatę przekształceniową - w przypadku, gdy grunt objęty zostanie uwłaszczeniem.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to I kwartał 2025 r. 

Poleć
Udostępnij