MRiRW: prognozuje się rekordowe zbiory kukurydzy
Prognozuje się zbiory kukurydzy na rekordowym poziomie – ustalił działający w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zespół ds. monitorowania rynku zbóż.
Zespół - pod przewodnictwem wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka - obradował po raz siódmy w minioną środę (28 sierpnia).
„Dyskusja podczas spotkania dotyczyła przede wszystkim przebiegu żniw w kraju, sytuacji w punktach skupu oraz zbliżających się zbiorów kukurydzy na ziarno” – przekazał resort rolnictwa w komunikacie.
Jak w nim dodano, zespół przedstawił sytuację na rynku zbóż. Jego podstawowe ustalenia są takie, że zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) i rzepaku zostały zakończone, a trwa zbiór kukurydzy na kiszonkę. Ponadto według zespołu, „prognozuje się rekordowe zbiory kukurydzy”.
Uczestnicy posiedzenia zwrócili uwagę, że rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zebranych zbóż, stąd mamy niski, w porównaniu do roku ubiegłego, poziom wywozu zbóż z Polski przez porty (od lipca br.).
Minister: zboże nie jest przetwarzane na mięso, powstają zapasy, które trzeba wyeksportować
„Dodatkowo konkurencja na światowym rynku wywołuje presję na ceny ziarna. Spadki cen skupu notowane w Polsce odzwierciedlają spadki cen na paryskiej giełdzie MATIF” – wskazało MRiRW.
Podczas posiedzenia odbyła się także dyskusja dotycząca realizacji postulatu opracowania przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy danych statystycznych dla upraw zbóż podstawowych (np. pszenicy, pszenżyta i żyta).
„Dane te mogą być wykorzystane do obliczenia emisji gazów cieplarnianych dla etapu uprawy na poziomie regionów NUTS3. Miałoby to ułatwić eksport z Polski zbóż do zakładów produkujących etanol z przeznaczeniem na biopaliwa w EU. Potwierdzono gotowość Instytutu do realizacji tego zadania” – brzmi relacja resortu.
Podkreślono w niej ponadto, że „współpraca z podmiotami handlującymi zbożem i organizacjami rolniczymi w zakresie pozyskiwania od rolników specyficznych informacji na temat stosowanej technologii uprawy jest niezbędna”.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś