Minister rolnictwa Niemiec z wizytą w polskim gospodarstwie. Rozmowy o protestach i polityce UE
Protesty rolników, przyjęcie Ukrainy do UE oraz dwustronna współpraca były tematami rozmów ministrów rolnictwa Polski i Niemiec - Czesława Siekierskiego i Cema Ozdemira - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Spotkanie odbyło się w Polsce.
Jak podkreślił resort, ministrowie Siekierski i Ozdemir dyskutowali o postulatach rolników, którzy protestują obecnie w wielu państwach członkowskich UE. Zgodnie potwierdzili, że konieczne jest wypracowanie narzędzi, które pozwolą na przekierowanie zbóż z Ukrainy na rynki krajów, które ich potrzebują.
Niemcy. Minister chce zakazu utrzymywania krów na uwięzi. Hodowcy protestują, musieliby stawiać nowe obory
Trzeba słuchać rolników
Według MRiRW, ministrowie deklarowali też pełne wsparcie dla przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej i gotowość do pomocy w transformacji jej gospodarki.
„Polska udziela Ukrainie wsparcia od początku rosyjskiej agresji. Nie może się to jednak odbywać kosztem rolników z krajów przygranicznych. Trzeba rozdzielić sprawy pomocy od spraw gospodarki” – zaznaczył Siekierski, cytowany w komunikacie ministerstwa.
Jak dodał, chciałby aby więcej uzgodnień odnośnie przyszłości rolnictwa dokonywało się na spotkaniach ministrów, a nie w „zamkniętych gabinetach Komisji Europejskiej”.
„Musimy też wsłuchiwać się w głos rolników, którzy dziś wyraźnie formułują swoje postulaty” – zaznaczył Siekierski.
Wizyta w gospodarstwie
Ministrowie odwiedzili rodzinne gospodarstwo rolne Elżbiety i Wojciecha Pysiaków w Zdziechowie w gminie Zakrzew.
Tusk podczas wizyty w Niemczech: musimy znaleźć rozwiązanie, które będzie chroniło naszych rolników
Jak podkreśliło ministerstwo rolnictwa, państwo Pysiakowie mogą poszczycić się tytułem Mistrzów Krajowych Agro Ligi 2008 w kategorii Rolnicy, tytułem „Polskiego Producenta Żywności 2009” oraz wieloma innymi prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.
Poza hodowlą trzody chlewnej wytwarzają we własnej masarni wyroby wędliniarskie o wysokiej renomie i rozpoznawalności, z których część została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez MRiRW.
Jak przypomniał resort, protestujący rolnicy domagają się wsparcia w stabilizacji dochodów, zniesienia nadmiernych obciążeń administracyjnych i rygorystycznych wymogów dotyczących ochrony środowiska i klimatu, a także uregulowania problemu nadmiernego otwarcia rynku UE na produkty rolne z Ukrainy, które stanowią zagrożenie dla konkurencyjności sektorów rolnych UE.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś