Minister o stratach powodziowych w rolnictwie i pomocy klęskowej
Zniszczenia w rolnictwie są poważne – przyznał minister rolnictwa Czesław Siekierski, oceniając sytuację związaną z powodzią w Polsce. Zadeklarował zwiększenie środków przeznaczonych na pomoc dla farmerów. Zwrócił też uwagę na konieczność tworzenia terenów zalewowych.
„W województwie śląskim występują straty w produkcji roślinnej i w paszach przeznaczonych do produkcji zwierzęcej spowodowane podtopieniami. Obecnie nie ma tu tak dużych strat powodziowych, jak w woj. dolnośląskim i opolskim” – powiedział, cytowany w komunikacie resortu, minister Siekierski po spotkaniu w Katowicach z przedstawicielami Śląskiej Izby Rolniczej oraz pracownikami podległych mu inspekcji. W dyskusji uczestniczył również prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
Minister rolnictwa jedzie na tereny dotknięte powodzią. Oceni straty w gospodarstwach
Potrzebne tereny zalewowe
„Zniszczenia w rolnictwie są poważne. Monitorujemy i oceniamy sytuację w południowych regionach Polski. Planujemy zwiększyć środki na fundusz strat, aby skuteczniej wspierać gospodarstwa dotknięte klęskami. Musimy zadbać o stabilność produkcji rolniczej” – mówił Siekierski podczas spotkania.
Podkreślił, że w obecnej sytuacji w Polsce ważne jest wyznaczenie obszarów, również rolniczych, które będą mogły pełnić funkcję terenów zalewowych.
„W obliczu trudnych warunków wodnych w rolnictwie musimy działać na wielu frontach. Pracujemy nad kompleksowymi rozwiązaniami, aby lepiej zarządzać wodą w sytuacjach kryzysowych” – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Bezpieczeństwo żywnościowe
Przypominał, że poniedziałkowe (16 września) spotkanie to kontynuacja cyklu spotkań z rolnikami i przedstawicielami izb rolniczych w poszczególnych województwach.
„Musimy rozmawiać, ponieważ rolnictwo to bezpieczeństwo żywnościowe. Chcemy wprowadzać zmiany, które będą dla rolników korzystne i nie będą ich ograniczały” - stwierdził minister Czesław Siekierski.
Jak dodawał, do rozmowy zapraszani są wszyscy rolnicy oraz przedstawicieli inspekcji i instytucji związanych z rolnictwem.
System zbierania danych
Minister przekonywał ponadto, że obecny system zbierania danych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) jest nieadekwatny do panującej sytuacji i wymaga uaktualnienia.
Podtopione gospodarstwo? PIU: zakłady ubezpieczeniowe uprościły procedury likwidacji szkód
„Nasze statystyki, dotyczące chociażby stanu zapasów zbóż, są niemiarodajne. Oceny różnych instytucji w tym zakresie bardzo się od siebie różnią, m.in. ze względu na brak ewidencji zapasów w prywatnych magazynach. Musimy pracować nad zmianą sposobu badania stanu faktycznego w rolnictwie” – zwracał uwagę Siekierski.
Nowa ustawa o dzierżawie
Podczas spotkania poruszył również kwestię dzierżawy ziemi na podstawie ustnej umowy między rolnikami.
„Naszym celem jest stworzenie takiej ustawy, która ureguluje kwestie związane z ustną umową dzierżawy gruntów rolnych, aby nie powstawały problemy formalne, dotyczące m.in. możliwości otrzymania dopłat czy korzystania z KRUS” – zapowiadał minister rolnictwa.
W Katowicach poruszono również inne, aktualne tematy dotyczące sytuacji w rolnictwie, m.in. struktury produkcji rolnej, walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) i bioasekuracji, pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku przymrozków i gradobicia, pomocy poszkodowanym producentom rolnym w opłaceniu podatku rolnego za 2024 r., suszy oraz projektu ustawy o kołach gospodyń wiejskich.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś