Macron w Polsce: nie zgadzam się na porozumienie UE-Mercosur w obecnym kształcie
Prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił, że są obawy co do wpływu porozumienia między UE a krajami Mercosuru na rynek rolny i zaznaczył, że nie zgadza się na porozumienie w obecnym kształcie. "Z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa w imię merkantylizmu z ubiegłego wieku" - oświadczył.
Macron wystąpił w czwartek w Warszawie na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem, na której nawiązał do sprawy tego porozumienia.
Producenci tytoniu: umowa z Mercosurem pogrąży polskich plantatorów
"Na pewno będziemy rozmawiać jeszcze o wpływie na razie tylko podpisanego porozumienia między UE a krajami Mercosuru, mamy obawy co do (jego) wpływu na rynek rolny. Mówiłem już, że nie zgadzam się na porozumienie w obecnym kształcie, czekamy na dalsze uściślenia ze strony KE, ale z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa w imię merkantylizmu z ubiegłego wieku. Musimy to przemyśleć" - oświadczył.
Jak zaznaczył, handel musi łączyć się m.in. z ekologią i suwerennością. "A suwerenność to także suwerenność rolnictwa, nie można jej poświęcić" - podkreślił Macron.
Mercosur, czyli Wspólny Rynek Południa (Mercado Común del Sur), to organizacja regionalna skupiająca kraje Ameryki Południowej, należą do niej: Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj i Boliwia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w piątek w Montevideo, że Unia Europejska i blok państw Ameryki Południowej Mercosur zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu. Aby umowa mogła wejść w życie, musi być ona ratyfikowana przez kraje członkowskie w UE. Polska jest przeciwna podpisaniu tej umowy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś