Dogrzewanie domów zimą bywa bardzo niebezpieczne. W 2013 roku przez niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych wybuchło ponad 10 tys. pożarów. Rolnicy posiadający tylko obowiązkowe ubezpieczenie domów nie mogą zatem spać spokojnie.
Dogrzewanie domów zimą bywa bardzo niebezpieczne. W 2013 roku przez niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych wybuchło ponad 10 tys. pożarów. Rolnicy posiadający tylko obowiązkowe ubezpieczenie nie mogą zatem spać spokojnie.
W ubiegłym roku gospodarze zawarli 1,51 miliona umów obowiązkowego ubezpieczenia budynków w gospodarstwach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że "pod ochroną" jest wówczas tylko budynek, a jego wyposażenie już nie.
- Radzimy rolnikom, by sprawdzili czy poza obowiązkowym ubezpieczeniem wymaganym przez prawo mają wykupione ubezpieczenie dobrowolne, które chroni również to, co jest wewnątrz domu. Szczególnie teraz, zimą, kiedy z powodu niewłaściwego dogrzewania pomieszczeń często wybuchają pożary - mówi Jakub Młodzikowski, kierownik Projektu Ubezpieczenia MSP i Agrobiznesu w Concordii Ubezpieczenia.
Analizując oferty ubezpieczycieli warto szukać takich, w których z odszkodowania nie są potrącane udziały klienta w szkodzie, określanej jako udział własny ubezpieczonego lub franszyza redukcyjna.
Otrzymamy wówczas odszkodowanie, które pozwoli odtworzyć uszkodzone mienie. W przypadku ubezpieczenia ruchomości domowych należy zwrócić uwagę na limity odpowiedzialności ubezpieczyciela w odniesieniu do poszczególnych ryzyk, np. przepięcia lub szkód wodociągowych (zalań).
W ubezpieczeniu Agro Dom takich limitów nie ma, a zakres zdarzeń objętych ochroną jest bardzo szeroki. Obowiązkowa polisa obejmuje 13 ryzyk, natomiast dobrowolna aż 20.
Poza pożarem są to: uderzenia pioruna, wybuch, huragan, szkody powstałe pod wpływem dymu i sadzy, spływu wód po zboczach, osunięcia czy zapadania się ziemi, szkód wodociągowych, powodzi, upadku drzewa, masztu, słupa, anteny lub ich części, śniegu i przepięcia.
- W ramach ubezpieczenia przysługuje również zwrot kosztów związanych z przeniesieniem lub przewiezieniem do pomieszczeń zastępczych oraz składowaniem w nich uszkodzonego mienia - wyjaśnia Jakub Młodzikowski.
A co podlega ochronie? Pratycznie cały sprzęt znajdujący się w domu: telewizory, komputery, sprzęt grający, AGD, meble i odzież. Ochroną nie są objęte jedynie dzieła sztuki, antyki, zbiory kolekcjonerskie, srebro, złoto, platyna, kamienie szlachetne oraz trofea myśliwskie i broń jeśli jej posiadacz nie ma pozwolenia.