KRIR chce stosowania zapraw neonikotynoidowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-06-2017,14:05 Aktualizacja: 26-06-2017,14:23
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie przywrócenia stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku. Ministerstwo zdecydowało o utrzymaniu zakazu używania tych substancji ze względu na dobro pszczół.

"Samorząd rolniczy jest rozczarowany brakiem zgody na czasowe stosowanie zapraw neonikotynoidowych w tym sezonie. Ich wycofanie spowodowało konieczność stosowania wielokrotnych oprysków, które zdecydowanie bardziej niż zaprawy zwiększają zagrożenie dla pszczół i obciążają środowisko" - napisała Krajowa Rada Izb Rolniczych.  

juliusz młodecki, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, greenpeace, robert cyglicki, rzepak

Trwa konflikt KZPRiRB z Greenpeace. Prezes pisze list do dyrektora

Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych zarzuca Robertowi Cyglickiemu, dyrektorowi Greenpeace, że jego organizacja ignoruje głosy rolników i zablokowała możliwość stosowania zapraw...

Izba zwraca uwagę, że rolnicy, wobec niemożności stosowania zapraw neonikotynoidowych, muszą wielokrotnie opryskiwać całą powierzchnię plantacji insektycydami, co zwiększa chemizację i w rezultacie ryzyko niewłaściwego stosowania środków, a także podwyższa koszty produkcji.

Według KRiR, dostępne na polskim rynku substancje mogące zastąpić zaprawy są mniej skutecznie, co m.in. zwiększyło ryzyko wymarznięć plantacji. Producenci rzepaku informują o problemach z uzyskaniem odszkodowań od firm ubezpieczeniowych ze względu na niewystarczającą ochronę plantacji, spowodowaną brakiem zapraw - stwierdza samorząd rolniczy.

"Niezwykle niepokoi nas niesprawiedliwy sposób oceny UE bezpieczeństwa neonikotynoidów (...). Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), pod wpływem Komisji Europejskiej, korzysta z projektu wytycznej w sprawie oceny ryzyka środków ochrony roślin dla pszczół, powszechnie krytykowanego za jego niepraktyczność i w rezultacie niezatwierdzonego przez państwa członkowskie" - stwierdza KRIR.  

rzepak, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, ochrona rzepaku, zaprawy

Minister nie zgodził się na stosowanie neonikotynoidów

Minister rolnictwa odmówił wydania zezwoleń na stosowanie zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony rzepaku - poinformował resort rolnictwa. O takie zezwolenia zwracało się Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin...

I podkreśla, że KE odrzuca wszelkie inicjatywy krajów unijnych, w tym Polski (z 2016 r.), mających na celu szybkie uaktualnienie i przyjęcie projektu wytycznej. Dotyczy ona m.in. utworzenia grupy eksperckiej państw członkowskich do aktualizacji projektu.

Decyzję o zakazie stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku resort rolnictwa wydał w połowie maja. Podobne decyzje zapadały także w poprzednich latach. Zapraw nie można stosować od 2013 r.

Ministerstwo rolnictwa kilka dni temu opublikowało na swojej stronie internetowej stanowisko w tej sprawie. "Wydając decyzję wzięto pod uwagę obowiązujące w UE zakazy wysiewu zaprawionych tymi substancjami nasion rzepaku oraz nadal trwającą ocenę danych naukowych dotyczących potencjalnie szkodliwego działania ww. substancji czynnych dla pszczół i innych zapylaczy przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Mając na względzie nierozerwalny związek między pszczołami a jedną z głównych upraw miododajnych jaką jest rzepak, zapewnienie bezpiecznej dla tych zapylaczy ochrony chemicznej jest równie istotne jak produkcyjność i opłacalność jego uprawy" - tłumaczy ministerstwo.
 

Poleć
Udostępnij