Kontrole inspekcji pracy w gospodarstwach? Jest inna koncepcja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2025,14:20 Aktualizacja: 10-02-2025,14:34
A A A

Rolnicy, zgodnie z nowymi przepisami, mają być kontrolowani przez inspektorów pracy, a ewentualne nieprawidłowości mogą wpłynąć m.in. na wysokość wsparcia bezpośredniego. Świętokrzyska Izba Rolnicza (SIR) ma inną koncepcję, jeśli chodzi o kontrole tzw. warunkowości społecznej.

Przyjęty niedawno przez rząd projekt nowelizacji Ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wdraża unijne prawo. Chodzi o to, że od 2025 roku nowym elementem w płatnościach bezpośrednich we wszystkich państwach w UE jest mechanizm warunkowości społecznej. Polega on na uzależnieniu wysokości wsparcia od przestrzegania wybranych krajowych przepisów związanych z prawem pracy oraz zasadami BHP.

KRUS zamiast inspekcji pracy

Według założeń ustawy, system kontroli w ramach warunkowości społecznej będzie bazował na istniejącym w Polsce systemie kontroli prawa pracy i zasad BHP, który sprawowany jest przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP).

warunkowość społeczna, bhp, prawo pracy, materiał siewny

Nadchodzą nowe elementy płatności bezpośrednich. Sprawdź, co się zmieni

Zaakceptowany przez rząd projekt ustawy ma dostosowywać polskie prawo do przepisów UE, które dotyczą mechanizmu warunkowości społecznej. Chodzi o uzależnienie wysokości unijnego wsparcia dla rolników od przestrzegania wybranych...

Świętokrzyski samorząd rolniczy ma inną koncepcję w tej sprawie. Wnioskuje, by kontrole w gospodarstwach rolnych, wynikające z warunkowości społecznej, były przeprowadzane przez pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Kara od PIP, mniejsze dopłaty

„Rolnicy zatrudniają pomocników na podstawie umowy cywilnoprawnej (tzw. umowy o pomocy przy zbiorach) i zgłaszają ich do ubezpieczeń w KRUS” – wskazuje ŚIR w swoim wystąpieniu. 

Zwraca uwagę, że za naruszenie przepisów rolnik będzie mógł być ukarany nie tylko karą nakładaną przez inspekcję pracy, ale także sankcją w postaci zmniejszenia należnych w danym roku dopłat przekazywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

„KRUS, posiadając informacje o rolnikach zatrudniających pomocników, jest instytucją odpowiednią do przeprowadzania takich kontroli” – przekonuje Izba.

Poleć
Udostępnij