Kołodziejczak: nikt nie będzie stratny na zalanych płodach rolnych. Państwo musi je od rolników "odkupić"
Wiceszef MRiRW Michał Kołodziejczak zapewnił w piątek, że nikt nie będzie ponosił strat finansowych, jeśli chodzi o zalane płody rolne. Jak podkreślił, państwo musi je od rolników "odkupić".
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak spotkał się w piątek we Wrocławiu z przedstawicielami służb podległych ministerstwu. Tematem spotkania była pomoc rolnikom, których gospodarstwa znajdują się na trenach dotkniętych powodzią.
Kołodziejczak mówił podczas spotkania, że płody rolne, które wskutek zalania nie nadają się do sprzedaży czy spożycia, muszą zostać przez państwo "odkupione".
Siekierski: pomoc dla powodzian będzie, jej skala zależy od strat
"Te produkty, które ucierpiały, nie należą już tak naprawdę do rolników - państwo musi je - w cudzysłowie - odkupić. Nikt nie będzie ponosił strat finansowych, jeśli chodzi o tę wielką tragedię" - mówił wiceminister.
"Mówimy tutaj o zasiewach rzepaku, o ziemniakach, burakach, kukurydzy, zbożu, które zostało zmagazynowane i zalane, mówimy często o nawozach - tutaj będzie uruchomiona pomoc państwa" - tłumaczył Kołodziejczak.
Dodał, że pomoc będzie ustalana na podstawie zniszczeń, jednak na chwilę obecną niemożliwe jest podanie konkretnej sumy.
Wiceminister mówił także o zaangażowaniu podległych służb i jednostek organizacyjnych w niesienie pomocy rolnikom - wskazał m.in. na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która wynająć ma kilkaset osuszaczy, by osuszać domy rolników.
Dyrektor generalny ministerstwa rolnictwa Bogusław Wijatyk poinformował podczas posiedzenia, że resort oczekiwać będzie od ośrodka doradztwa rolniczego codziennych raportów dotyczących poniesionych strat.
Komisarz Wojciechowski: poszkodowani przez powódź rolnicy mogą liczyć na wsparcie KE
Szef MRiRW Czesław Siekierski zapowiedział w czwartek zwiększenie zaliczki na dopłaty bezpośrednie - rolnicy z terenów powodziowych będą otrzymywać je w pierwszej kolejności. Rolnicy z obszarów objętych klęską żywiołową zachowują prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru WPR.
Minister przypomniał także, że ministerstwo zawiesiło realizowane kontrole, z wyjątkiem kontroli dotyczących bezpieczeństwa żywności i pasz, ochrony zwierząt oraz zdrowia zwierząt.
We wtorek 17 września minister wystosował również wniosek do KE o uruchomienie pomocy z rezerwy rolnej dla producentów rolnych w związku z powodzią, w celu zrekompensowania poniesionych przez nich strat z tego powodu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś