Kleszcze już są aktywne. GIS ostrzega

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Klaudia Torchała PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2020,8:00 Aktualizacja: 08-05-2020,18:46
A A A

Uważajmy na kleszcze wybierając się do lasu, parku lub na łąkę. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, sprawdzajmy też dzieci i psy, bo te pajęczaki są dla nas wszystkich zagrożeniem - ostrzega na swojej stronie sanepid.

GIS zaznaczył, że ukłucie kleszcza nie boli, a można go znaleźć najczęściej tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, czyli na rękach, nogach, w zgięciach stawów, w pachwinach, fałdach skórnych oraz głowie - na granicy włosów i za uszami.

kleszcz afrykański, kleszcze, borelioza, choroby odkleszczowe, kleszczowe zapalenie mózgu, choroby zawodowe rolników

Afrykańskie kleszcze coraz bliżej Polski. Są groźne i olbrzymie

Afrykańskie kleszcze - przeniesione prawdopodobnie przez wędrowne ptaki - są już w Europie. Naukowcy ostrzegają, że mogą zadomowić się na Starym Kontynencie. To kleszcze z rodzaju Hyalomma. Ich cechą charakterystyczną są obrączki lub podłużne pasy...

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. "Oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila" - przypominał GIS.

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), przeciw tej ostatniej chorobie można się zaszczepić.

Na kontakt z tymi pajęczakami szczególnie narażeni są rolnicy.

"Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem" - doradził GIS.
 

Poleć
Udostępnij