Inwazyjna roślina w lasach stanowi poważne zagrożenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: LP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2016,9:55 Aktualizacja: 31-03-2016,9:01
A A A

Leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo na Mazurach już w tym roku zaczną monitorować erechtitesa jastrzębcowatego, inwazyjny gatunek rośliny, który zagraża rodzimej florze - informują Lasy Państwowe.

Pierwsze egzemplarze tej pochodzącej z Ameryki rośliny (proponowana przez botaników polska nazwa to starzyk jastrzębcowaty) leśnicy ze Strzałowa odnaleźli w ubiegłym roku.

Barszcz Sosnowskiego, Wojciech Skiba, podkarpacie

Na Podkarpaciu walczą z barszczem Sosnowskiego

1,2 mln zł będzie kosztował trzyletni projekt usuwania barszczu Sosnowskiego w ośmiu gminach powiatu sanockiego na Podkarpaciu. Niebezpieczna dla rodzimej flory i ludzi inwazyjna roślina rośnie tam na blisko 44 ha w 34 miejscowościach. - Na wiosnę...
Erechtites jastrzębcowaty rósł na 3-letniej uprawie leśnej na siedlisku lasu mieszanego świeżego. Prawdopodobnie jest to pierwsze stwierdzenie tego gatunku w Polsce północno-wschodniej.

W miejscu odnalezienia rosły dwa okazy. Ponieważ roślina może być zagrożeniem dla odnowień naturalnych, upraw leśnych oraz chronionych gatunków i siedlisk, strzałowscy leśnicy chcą w tym roku rozpocząć monitoring tego gatunku.

Zostaną przejrzane wszystkie zręby i uprawy pod kątem występowania tego gatunku. Po zakończeniu inwentaryzacji powstanie mapa jego występowania oraz ewentualne zalecenia dalszych działań.

Według naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego gatunek ten po raz pierwszy odnotowano w Polsce w 1902 r. na Dolnym Śląsku. Do 2003 r. w kraju występował już na 93 stanowiskach, głównie w Polsce południowo-zachodniej. W Polsce środkowej w 2008-2011, czyli po pięciu latach był już stwierdzony na 20 stanowiskach, na kilku z nich występował łanowo.

barszcz sosnowskiego, zwalczanie, malopolska

Skuteczna walka z barszczem Sosnowskiego w Małopolsce

Cztery zabiegi niszczące w kwietniu, lipcu, wrześniu i październiku 2015 r. oraz dwa wykonane w 2014 r. przyniosły oczekiwany rezultat. Barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego jest zdecydowanie mniej. Właśnie podsumowano...
W 2013 r. pierwsze stanowiska odnotowano również w Beskidzie Żywieckim.

Erechtites jastrzębcowaty to roślina, która osiąga rozmiary od 30 do 100 cm, ale niekiedy może dochodzić nawet do 2,5 m wysokości. Jeden okaz wykształca średnio 253 koszyczki kwiatowe, z których każdy wytwarza 130 nasionek. Przeciętnie w sezonie wegetacyjnym roślina może wyprodukować ponad 30 tys. nasion.

W Polsce gatunek ten stwierdzono głównie na zrębach, uprawach leśnych, wzdłuż dróg i na terenach ruderalnych. W lesie najczęściej rośnie na siedliskach borów wilgotnych i świeżych, rzadziej w grądach. Pojedyncze okazy stwierdzono także na torfowiskach przejściowych.

Aby zapobiec powstaniu problemu, jak to się stało m.in. z nawłocią kanadyjską, kolczurką klapowaną, barszczem Sosnowskiego czy niecierpkiem gruczołowatym, już teraz warto zwrócić uwagę na ten gatunek - podają Lasy Państwowe.

O wynikach monitoringu i ewentualnie podjętych dalszych krokach w stosunku do erechtitesa jastrzębcowatego, leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo poinformują pod koniec lata.

Poleć
Udostępnij