Hektary dla kościołów. Ile państwowej ziemi im przekazano?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2024,9:25 Aktualizacja: 03-12-2024,20:05
A A A

W ostatnich latach powierzchnia ziemi rolnej przekazywanej kościołom generalnie się zmniejszała. W poprzednim roku było to już tylko niecałe 8 hektarów.

W dobie „głodu” ziemi rolnej w Polsce, panującego w związku z dążeniami gospodarstw do powiększania areału i – tym samym – zdolności produkcyjnych, wszelkie informacje o rozdysponowywaniu jej przez państwo poza stricte rolnictwo, budzą kontrowersje w branży. A przekazywanie gruntów kościołom i związkom wyznaniowym odbija się zazwyczaj znacznie szerszym echem.

Tego tematu dotykała jedna z interpelacji poselskich, na którą 22 listopada odpowiedziało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Na wstępie tej odpowiedzi podkreślono, że resort nie prowadzi ewidencji, w której rejestrowane byłyby dane dotyczące obrotu nieruchomościami przez kościoły i związki wyznaniowe (pytania w interpelacji dotyczyły zakupu ziemi przez te organizacje). Brak jest bowiem podstaw prawnych do takich działań.

parafia, kościół, grunty, ziemia

Skarb Państwa ma zapłacić 25 mln zł za ziemię zabraną parafii w latach 50.

Sąd zdecydował, że Skarb Państwa musi zapłacić parafii w Ostrzeszowie ponad 25 mln zł odszkodowania za grunty zabrane w latach 50. – powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu sędzia Marek Urbaniak. Sąd Okręgowy w...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi - jako organ nadzorujący Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - posiada natomiast dane KOWR z rejestru powierzchni gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przekazanych (ale nie sprzedanych) na rzecz kościelnych osób prawnych” – wskazało MRiRW.

Z jego pisma wynika, że w poszczególnych latach przekazanych zostało:

- w 2019 r. – 216 ha (91 proc. przekazanej powierzchni nastąpiło na rzecz osób prawnych Kościoła Katolickiego);

- w 2020 r. - 79 ha (92 proc. przekazanej powierzchni nastąpiło na rzecz osób prawnych Kościoła Katolickiego);

- w 2021 r. – 150 ha (91,5 proc. przekazanej powierzchni nastąpiło na rzecz osób prawnych Kościoła Katolickiego);

- w 2022 r. - 66 ha (91,4 proc. przekazanej powierzchni nastąpiło na rzecz osób prawnych Kościoła Katolickiego);

- w 2023 r. – 7,8 ha (w całości na rzecz osób prawnych Kościoła Katolickiego).

Poleć
Udostępnij