Dochód z hektara szokuje rolników. Będzie wyliczany po nowemu?
Mogą nastąpić zmiany w sprawie obliczania przeciętnego dochodu z hektara w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Trwa opracowywanie raportu z prac specjalnego zespołu.
Ogłaszany co roku przez służby statystyczne przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 hektara przeliczeniowego zadziwia i szokuje rolników, bo jakby nie liczyli, nie osiągają oni takich wyników finansowych. Ich zdaniem podawana kwota nie odpowiada rzeczywistości. Dlatego nie od dzisiaj oni i ich zrzeszenia apelują o zmiany w wyliczeniach tego wskaźnika.
A jest on brany pod uwagę m.in. przy sprawach związanych z kredytami czy zasiłkami z pomocy społecznej. Ponadto ogółem uderza w rolników, którzy w ocenie społecznej stają się krezusami, mimo że prawda jest zupełnie inna.
![krir, gus, dochód z hektara, wskaźnik](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/65/18342/1/dochoprzelicz_fot._kas,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Wyliczenia dochodu z hektara do zmiany. Izby przedstawiły swoją koncepcję
Ogłoszony we wrześniu 2024 r. dochód z hektara za 2023 r. ustalono na poziomie 5451 zł. Taki pułap oprotestował m.in. samorząd rolniczy.
Dochód z hektara wzbudza wątpliwości
W sprawie zasad obliczania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym interwencję podjęła również posłanka Agnieszka Maria Kłopotek (PSL). Podkreśliła, że zagadnienie to wzbudza liczne pytania i wątpliwości wśród rolników, którzy zgłaszają się na dyżury poselskie, wskazując na brak przejrzystości i zrozumiałości obecnie stosowanych metod kalkulacji.
„Rolnicy, jako grupa społeczna w dużej mierze zależna od warunków atmosferycznych, sytuacji na rynkach rolnych i wsparcia państwa, podkreślają, że sposób obliczania dochodu z gospodarstw indywidualnych powinien być jak najbardziej przejrzysty, obiektywny i zrozumiały” – zaznaczyła w swojej interpelacji parlamentarzystka.
I zwróciła uwagę, że „przejrzystość i zrozumiałość metodologii obliczania przeciętnego dochodu jest kluczowa dla budowania zaufania rolników do instytucji państwowych oraz zapewnienia im poczucia sprawiedliwości w podejmowanych decyzjach administracyjnych”.
„Oczekuję, że ministerstwo podejmie działania mające na celu wyjaśnienie i, w razie potrzeby, uproszczenie systemu obliczeń” – napisała posłanka.
![gus, przeciętny dochód, dochód z hektara, dochody](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/30/2806/1/odmotlumari_fot._k._zacharuk,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Statystycznie, rolnik nadal świetnie zarabia z hektara
Powstaje raport z prac specjalnego zespołu
W odpowiedzi z 7 lutego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podkreśla, że zmiana metodologii wyliczenia wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z hektara przeliczeniowego była przedmiotem prac „Zespołu ds. pogłębionego przeglądu metodologii oraz zastosowania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego”.
„W pracach ww. Zespołu uczestniczyli przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Obecnie w Głównym Urzędzie Statystycznym przygotowywany jest raport z prac Zespołu” – podaje MRiRW.
Jak zapewnia, bezpośrednio po otrzymaniu tego raportu przekaże dodatkowe informacje w tej sprawie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś