Wyliczenia dochodu z hektara do zmiany. Izby przedstawiły swoją koncepcję

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2024,18:00 Aktualizacja: 10-12-2024,18:07
A A A

O zmianę sposobu wyliczania wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego – wystąpił samorząd rolniczy.

We wniosku do ministra rolnictwa Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) podkreśla, że w przekonaniu wielu rolników wskaźnik ogłaszany przez GUS nie odpowiada rzeczywistości.

„Pomimo kilkumiesięcznej pracy Zespołu do spraw pogłębionego przeglądu metodologii oraz zastosowania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, dochód ogłoszony 20 września 2024 r. nadal odbiega od realnych dochodów z gospodarstwa (ponieważ jest liczony globalnie z całej produkcji rolnej w Polsce). Chociaż nowy wskaźnik jest nieco niższy niż w ubiegłym roku, jednak zmiana ta nie jest w odczuciu rolników wystarczająca. Zdaniem rolników, metodyka ustalania wskaźnika nie nadąża za realiami prowadzenia gospodarstw” – czytamy w wystąpieniu.

KRIR proponuje w nim, aby dochód z gospodarstwa rolnego podawała i potwierdzała rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na podstawie wyliczeń przeprowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), izby rolnicze i ośrodki doradztwa rolniczego.

gus, przeciętny dochód, dochód z hektara, dochody

Statystycznie, rolnik nadal świetnie zarabia z hektara

Dochody w wysokości grubo ponad 5 tysięcy złotych z jednego hektara to dla zdecydowanej większości rolników raczej senne marzenie niż rzeczywistość. Ale statystycznie, tyle właśnie zarabiają. Jak co roku Główny Urząd Statystyczny...

„IERiGŻ posiada dane zbierane m.in. w ramach prowadzenia systemu FADN, na podstawie których można wyliczyć koszty produkcji i dochodowość z 1 hektara przeliczeniowego poszczególnych upraw oraz poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Izby rolnicze oraz jednostki doradztwa rolniczego prowadzą również własne wyliczenia kosztów produkcji i dochodów z produkcji rolniczej” – wskazuje rolniczy samorząd.

Jak wyjaśnia, IERiGŻ mógłby zebrać dane swoje, z izb i ODR-ów, uśrednić je i przekazywać do ARiMR. A ta na tej podstawie, posiadając dane o wielkości produkcji każdego gospodarstwa, potwierdzałaby rolnikom dochód z 1 ha w danym gospodarstwie - na wniosek rolnika.

„Gospodarstwa, które nie są zarejestrowane w ARiMR, mogłyby korzystać ze wskaźnika wyliczanego przez GUS” – dodają izby.

Ich wniosek o przyjęcie powyższej propozycji trafił – obok resortu rolnictwa – także właśnie do GUS.

Przypomnijmy, że ogłoszony przez statystyków we wrześniu br. przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2023 r. 5451 zł. Ten wskaźnik z GUS jest brany pod uwagę m.in. przy sprawach związanych z kredytami, stypendiami studenckimi, zasiłkami z pomocy społecznej czy świadczeniami z funduszu alimentacyjnego.

Poleć
Udostępnij