Coraz więcej gazu na polskiej wsi
Na obszarach wiejskich odnotowano wzrost zużycia gazu o ponad 8,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w dokumencie "Gospodarka energetyczna i gazownictwo w Polsce w 2017 roku".
W zeszłym roku sieć gazowa w Polsce osiągnęła długość 152,2 tys. km (z czego 131 tys. km przypadało na sieć rozdzielczą), co oznacza wzrost (rok do roku) o 3,2 tys. km (2,1 proc.).
Ubóstwo energetyczne - ilu dotyka Polaków
Warto zwrócić uwagę na wzrost zużycia gazu z sieci i to w szczególności na obszarach wiejskich. Otóż ogółem gazu w gospodarstwach domowych w Polsce w 2017 r. w porównaniu do 2016 r. wykorzystano o 4,4 proc. więcej, przy równoczesnym wzroście liczby odbiorców o 0,6 proc.
W miastach nastąpił wzrost zużycia gazu o 3,2 proc., przy wzroście liczby odbiorców o 0,3 proc. Natomiast na obszarach wiejskich odnotowano wzrost zużycia gazu aż o 8,6 proc., a liczba odbiorców zwiększyła się o 2,3 proc.
"W porównaniu do 2016 r. zużycie gazu z sieci wzrosło o 1 993,6 GWh i wyniosło 6 268 kWh na 1 odbiorcę, przy czym w miastach wyniosło ono 5 606 kWh, a na terenach wiejskich - 10 344 kWh" - wylicza GUS.
Ubóstwo energetyczne dotyka coraz częściej mieszkańców wsi
"W ostatnich latach obserwuje się coraz mniejsze zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe. Zjawisko to jest następstwem zmian w zachowaniach ludności, m.in. poprzez wymianę sprzętów gospodarstwa domowego oraz źródeł światła na charakteryzujące się wyższą klasą energetyczną" - podkreślają w opracowaniu statystycy.
Warto dodać, iż nadal najwięcej energii cieplnej na cele grzewcze zostało wyprodukowane przy wykorzystaniu paliwa stałego (66,2 proc.). W następnej kolejności jest gaz (31,7 proc.), a znacznie dalej - olej (2,1 proc.).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś