Ubóstwo energetyczne - ilu dotyka Polaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
15-01-2018,15:30 Aktualizacja: 15-01-2018,16:08
A A A

Trudności w zaspokojeniu potrzeb energetycznych ma w Polsce około 1,3 mln gospodarstw domowych. To dużo, lecz odsetek osób żyjących w ubóstwie energetycznym systematycznie spada - twierdzą autorzy raportu na ten temat.

Instytut Badań Strukturalnych przygotował raport "Ubóstwo energetyczne w Polsce 2012-2016". Katarzyna Sałach i Piotr Lewandowski przyznają, że choć sytuacja nadal nie wygląda dobrze, co roku nieznacznie się poprawia.

Według autorów raportu, gospodarstwo domowe ubogie energetycznie to takie, które ma kłopoty z zaspokojeniem potrzeb energetycznych z powodu niskich dochodów lub charakterystyki mieszkania. 

odnawialne źródła energii, nfośigw, instytut energetyki odnawialnej, energia cieplna, energia elektryczna

Jak wykorzystać potencjał ciepła i energii z OZE?

Systemy ciepłownicze współpracujące z odnawialnymi źródłami energii i magazynami ciepła będą tematem branżowej konferencji, na którą 17 stycznia br. zaprasza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spotkanie...

- Jeśli koszty zaspokojenia potrzeb energetycznych są tak wysokie, że domownicy stają przed dylematem czy ograniczyć te potrzeby, czy też oszczędzać kosztem np. żywności, leków lub edukacji, to wówczas mówimy już o ubóstwie energetycznym - wyjaśniają.

W 2016 r. 12,2 proc. mieszkańców Polski było dotkniętych ubóstwem energetycznym. Oznaczało to 4,6 mln osób wchodzących w skład 1,3 mln gospodarstw domowych.

Wśród ubogich energetycznie nieznaczna większość (2,5 mln) była równocześnie uboga dochodowo.

Odsetek ubogich energetycznie obniżył się z 14,4 proc. w 2012 r. do 12,2 proc. w 2016 r. - W ujęciu absolutnym to spadek o 880 tys. osób - podkreślają eksperci. Wynikał on niemal w całości ze spadku liczby osób, które były równocześnie ubogie energetycznie i dochodowo. - Największy spadek rok do roku wystąpił między 2015 a 2016 r. i można go powiązać z wprowadzeniem programu Rodzina 500+ - dodają. 

elektrownia wodna, hydroelektrownia, energia elektryczna, modernizacja, pge, energia odnawialna, turbina Kaplana

Hydroelektrownia doczeka się modernizacji

Elektrownię wodną Dębe czeka kompleksowa modernizacja. PGE Energia Odnawialna planuje rozpocząć ją w drugiej połowie tego roku. Prace w elektrowni wodnej obejmować będą wymianę wyposażenia technologicznego, w tym hydrozespołów z układami...

Odsetek osób, które były ubogie energetycznie, ale nie dochodowo praktycznie się nie zmienił i wynosił około 5,5 proc. populacji.

Zdecydowaną większość (2/3) ubogich energetycznie stanowią mieszkańcy wsi. - Jest to konsekwencja względnie niskich dochodów i zamieszkiwania w domach jednorodzinnych o często dość dużych metrażach i niskiej efektywności energetycznej. Istotny jest też częsty brak dostępu do sieci ciepłowniczej i gazowej - wyjaśniają autorzy.

Ubóstwo energetyczne jest też istotnym zjawiskiem w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców, gdzie co ósma osoba ma trudności z zaspokojeniem potrzeb energetycznych. W dużych miastach skala tego problemu jest niewielka (ok. 5 proc.).

Stopa ubóstwa energetycznego jest niemal 4-krotnie wyższa wśród mieszkańców budynków jednorodzinnych (lub szeregowych bądź bliźniaków) niż wielorodzinnych. Istotny jest też wiek budynku. W budynkach wielorodzinnych kłopoty z zaspokojeniem potrzeb energetycznych mają zwłaszcza mieszkańcy przedwojennych kamienic. Stanowią oni 40 proc. wszystkich ubogich energetycznie mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama