Ciągnik w nagrodę. Najbezpieczniejsze gospodarstwa w Polsce
22 września w Bednarach koło Poznania uroczyście wręczono nagrody w 15. edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W tym roku wzięło w nim udział rekordowe 1021 gospodarstw. Rangi rywalizacji dodawał honorowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Konkurs to jedno z wielu działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.
Pierwszy dzień Agro Show w Bednarach za nami. Dużo zdjęć
Do udziału w 15. edycji konkursu zgłoszono 1021 gospodarstw indywidualnych (o 51, tj. o 5,3 proc. więcej niż w roku ubiegłym). Większość stanowiły gospodarstwa rolne o powierzchni 0-50 ha (jest ich 777, tj. 76,1 proc. ogółu zgłoszonych), w tym mieszany profil produkcji prowadzi 469 gospodarstw, tj. 45,9 proc.
Konkurs przebiegał w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. Do etapu centralnego (finałowego) zakwalifikowało się 16 gospodarstw.
Rolnicze BHP - będą nowe wymogi dla gospodarstw
Zwycięzców tegorocznego konkursu wyłoniono 26 lipca, a uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas Agro Show. Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w kraju uznano gospodarstwo Beaty i Piotra Kondrackich z Górnego w woj. lubelskim. W tym roku prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński nagrodził zwycięzców konkursu ciągnikiem rolniczym Ursus C- 380 o mocy 55 KW.
Nieodpowiedzialność przyczyną kolejnych wypadków
W tym roku przyznano dwa równorzędne wyróżnienia specjalne i nagrody pieniężne prezesa KRUS za stosowanie bezpiecznych i innowacyjnych technologii produkcji rolniczej: Beacie i Zbigniewowi Kołoszycom z Nowin Wielkich w woj. lubuskim oraz Marii i Januszowi Szczypiorom z Łyśniewa w woj. pomorskim.
Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy za stosowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym przyznano: Alicji, Waldemarowi i Arkadiuszowi Przygodzińskim z Dąbrowy Biskupiej w woj. kujawsko-pomorskim.
Tragiczne wypadki podczas koszenia kukurydzy
- Halina i Jan Smorawscy, woj. dolnośląskie,
- Agnieszka i Leszek Pietrzakowie, woj. łódzkie,
- Paulina i Grzegorz Świdergałowie, woj. małopolskie,
- Mariola i Robert Zapaśnikowie, woj. mazowieckie,
- Małgorzata i Ewald Kamrad oraz Magdalena Kamrad-Semma, woj. opolskie,
- Dominika i Karol Bednarczykowie, woj. podlaskie,
- Małgorzata i Mirosław Marek, woj. świętokrzyskie,
- Elżbieta i Kazimierz Czacharowscy, woj. warmińsko-mazurskie,
- Jolanta i Paweł Tomczykowie, woj. wielkopolskie,
- Danuta Witkowska, woj. zachodniopomorskie.
Wszyscy uczestnicy etapu centralnego konkursu otrzymali listy gratulacyjne od prezydenta Andrzeja Dudy oraz grawertony okolicznościowe ministra rolnictwa oraz wspólny dyplom od organizatorów konkursu.
Kolejne wypadki na wsi. Dzieci wśród ofiar
Komisja konkursowa postanowiła dodatkowo wyróżnić za wyjątkową dbałość o estetykę obejścia gospodarskiego i duży wkład pracy w tworzenie wspaniałych krajobrazów wiejskich Beatę Kołoszyc z Nowin Wielkich w woj. lubuskim, Agnieszkę Pietrzak z Franopola w woj. łódzkim, Danutę Witkowską z Warnic w woj. zachodniopomorskim, Marię Szczypior z Łyśniewa w woj. pomorskim, Małgorzatę Kamrad i Magdalenę Kamrad-Semma ze Starych Kotkowic w woj. opolskim.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś