Budżet i Polacy nie odczują skutków pomocy UE dla Grecji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Madrytu Marcin Gietka, PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2015,20:40 Aktualizacja: 16-07-2015,20:53
A A A

Rząd będzie postępował tak, by budżet państwa i obywatele naszego kraju nie ponieśli konsekwencji pomocy UE dla Grecji - oświadczyła premier Ewa Kopacz w czwartek w Madrycie, gdzie przebywa na polsko-hiszpańskich konsultacjach międzyrzędowych.

Komisja Europejska zaproponowała w środę wykorzystanie środków ze wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) na finansowanie pomostowe dla Grecji. Propozycja ta zakłada udział krajów spoza strefy euro, w tym Polski, w gwarancjach pożyczek dla Aten.

Finansowanie pomostowe w wysokości 7 mld euro na trzy miesiące ma pozwolić Atenom na spłacenie zaległości wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i należnej raty do Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Grecja ma do poniedziałku czas na spłatę zobowiązania wobec EBC w wysokości 3,5 mld euro.

Grecki kryzys zablokował polskich eksporterów żywności

Nie tylko rynki finansowe z niecierpliwością czekają na zakończenie negocjacji greckiego rządu z wierzycielami. Z niepokojem na całe zamieszanie spoglądają również polscy producenci, którzy do niedawna zaopatrywali greckie hurtownie i...

"Jeśli chodzi o tzw. wsparcie pomostowe dla Grecji, Polska działa oczywiście w duchu solidarności europejskiej, ale też w duchu pragmatycznego i korzystnego dla kraju rozwiązania - kompromisu" - powiedziała Kopacz na wspólnej z hiszpańskim premierem Mariano Rajoyem konferencji prasowej po zakończeniu konsultacji.

Jak dodała, Polska chce kompromisu, na podstawie którego kraje zarówno ze strefy euro, jak i spoza niej "nie będą tylko i wyłącznie odbiorcami deklaracji, które płyną w tej chwili ze strony przywództwa Grecji, ale będą odbiorcami konkretnych sprawozdań z realizacji reform, które zadeklarował rząd Grecji".

"Rząd polski będzie na pewno postępował tak, aby zagwarantować sobie jedną oczywistą zasadę, że zarówno budżet państwa, jak i nasi obywatele nie poniosą konsekwencji tejże pomocy" - oświadczyła szefowa rządu.

Według niej sytuacja, w jakiej znajduje się obecnie Grecja, to przykład tego, jak się kończą rządy populistów. "Poprzednie rządy w Grecji - twarde reformy. Kiedy Grecja zaczęła wychodzić na prostą, przychodzą do władzy populiści, którzy w ciągu pięciu miesięcy doprowadzają ten kraj do bankructwa" - powiedziała Kopacz.

Jak zaznaczyła, naród grecki ponosi dziś konsekwencje "bezmyślności i składania obietnic bez pokrycia". "Populizm i rozdawanie więcej niż się ma w budżecie państwa doprowadza do sytuacji, którą każdy Grek odczuje w codziennym życiu" - mówiła.


 

Poleć
Udostępnij