Branża chemiczna dociskana unijnymi regulacjami jak rolnictwo. Przygotowuje manifest
Branża chemiczna przygotowuje Manifest Przemysłu Chemicznego, skierowany do władz krajowych i nowo wybranych władz UE - zapowiedział w czwartek prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Według branży, europejski przemysł chemiczny stracił konkurencyjność i musi ją odzyskać.
W czwartek podczas odbywającego się w Warszawie XI Kongresu Polska Chemia prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński poinformował, że branża stworzy Manifest Przemysłu Chemicznego, skierowany "do polskiej administracji, do nowo wybranego europarlamentu, do przyszłej polskiej prezydencji w UE".
"On nie powstanie dzisiaj, ale na pewno w ciągu kilkunastu dni, kilku tygodni. Chcemy zebrać kluczowe zagadnienia dla branży" - wskazał Zieliński. "To już najwyższy czas, żeby powiedzieć dosyć" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że jeszcze nie tak dawno Komisja Europejska ogłaszała reindustrializację przemysłu w Europie, a zdaniem prezesa PIPC obserwowana jest deindustrializacja Europy.
"Dzisiaj Europa to po prostu zapaść, a Chiny to sytuacja rewelacyjna" - dodał.
"Musimy zastanowić się, które elementy są ważne, abyśmy byli konkurencyjni" - zaznaczył Zieliński.
Ardanowski: Polska powinna wykorzystać prezydencję w Radzie UE do przeprowadzenia zmian w WPR
Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zwrócił uwagę, że przed branżą chemiczną, oprócz wyzwań geopolitycznych związanych z wojną na Ukrainie, stoją też wyzwania wynikające z regulacji jakie są tworzone dla branży.
"Mamy wyzwania regulacyjne związane z klimatem, energią, zerwanymi łańcuchami dostaw. Musimy się z tym wszystkim zmierzyć" - przyznał Fąfara.
Prezes BASF Polska Katarzyna Byczkowska zaznaczyła, że europejska branża chemiczna stoi przed kluczowym momentem w historii, od którego będzie zależała jej przyszłość, przyszłość jej pracowników. Dodała, że kryzys energetyczny bardzo mocno wpływa na kwestię konkurencyjności przemysłu chemicznego. Potwierdziła, że regulacje są istotnym problemem dla branży. "Mówi się, że Stany Zjednoczone to innowacje, Chiny to imitacje, a UE to regulacje" - powiedziała.
Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka przyznał, że Zielony Ład wymaga zmiany nie tylko w rolnictwie, ale także w zakresie ochrony środowiska.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś