Bezpieczeństwo żywnościowe coraz bardziej zagrożone
Polska oczekuje zaangażowania FAO w zakresie analiz i propozycji rozwiązań dotyczących wsparcia rolnictwa w Ukrainie - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.
Szef resortu spotkał się z Qu Dongyu, dyrektorem generalnym FAO, który składa wizytę w Polsce w związku z 33. Sesją Regionalnej Konferencji FAO dla Europy. Podczas spotkania w MRiRW rozmawiano o współpracy Polski z FAO.
Kowalczyk: spadek inflacji nie musi oznaczać tańszej żywności
Poruszono kwestie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 oraz światowego bezpieczeństwa żywnościowego, szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.
- Spotykamy się w trudnym czasie dla realizacji ambitnych celów, które postawiliśmy sobie w procesie realizacji Agendy 2030 jako społeczność międzynarodowa. Procesy transformacji systemów żywnościowych w kierunku bardziej zrównoważonych są zagrożone w wyniku pandemii COVID-19 i wzrostu cen środków produkcji, a agresja Rosji na Ukrainę to kolejny czynnik zagrażający światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu - zwrócił uwagę Kowalczyk.
Podkreślił, że Polska oczekuje zaangażowania FAO w zakresie analiz i propozycji rozwiązań dotyczących wsparcia rolnictwa w Ukrainie oraz łagodzenia niekorzystnych skutków wojny dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, zgodnie z mandatem FAO.
Produkujemy dużo więcej żywności niż spożywamy
Dongyu stwierdził z kolei, że światowe bezpieczeństwo żywnościowe było zagrożone już przed pandemią COVID-19, a wzrost cen środków produkcji i wojna w Ukrainie dodatkowo pogorszyły sytuację. Zwrócił uwagę na rolę Polski jako znaczącego producenta żywności w działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w regionie.
Kowalczyk zadeklarował gotowość do współpracy z FAO na rzecz przeciwdziałania skutkom wojny w Ukrainie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Polska przedstawiła także priorytety w realizacji celu zrównoważonego rozwoju nr 2, "zero głodu" zaznaczając, że będzie starała się, aby pandemia i efekty wojny w Ukrainie nie pogorszyły warunków realizacji tych założeń.
- Bezpieczeństwo żywnościowe trzeba postawić na równi z bezpieczeństwem obronnym i energetycznym – zaznaczył z kolei Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. Zapewnił, że wojna w Ukrainie nie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu w UE które ma silne podstawy bowiem kraje członkowskie są największym na świecie eksporterem żywności.
Polityk podkreślił jednocześnie, że w długim wymiarze czasu bezpieczeństwo żywnościowe trzeba budować na zrównoważeniu produkcji rolniczej. - Prowadzeniu jej z szacunkiem dla środowiska, bez eksploatacji ziemi ponad miarę, z troską o glebę. Wszystkie praktyki korzystne dla środowiska muszą być kontynuowane - przekonywał.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś