ARiMR na nowo otworzy swoje placówki. Znamy kluczową datę
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 maja będzie sukcesywnie otwierała swoje placówki dla rolników. W pierwszej kolejności będą to biura powiatowe i wybrane biura w oddziałach regionalnych - poinformowała ARiMR w czwartkowym komunikacie.
Dodano, że od najbliższego poniedziałku na miejscu rolnicy będą mogli załatwić sprawy związane z rejestracją zwierząt, wnioskami inwestycyjnymi czy sprawy dotyczące działań premiowych związanych z udzielaniem pomocy rolnikom.
Ważą się losy Wspólnej Polityki Rolnej. Zwiększą budżet o 10 procent?
- Chcemy, by jak najszybciej nasze placówki były znów otwarte dla rolników. Chcemy, żeby było to wprowadzone w sposób maksymalnie bezpieczny zarówno dla pracowników agencji, jak również dla naszych beneficjentów - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Nowakowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Najpierw chcemy umożliwić rolnikom załatwienie spraw paszportowych i zgłoszeń zwierzęcych, bo docierały do nas informacje, że to sprawiało rolnikom, w związku z obostrzeniami wywołanymi epidemią, największe trudności - dodaje.
ARiMR przypomina, że w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, od 16 marca 2020 r. ograniczona została możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem w biurach powiatowych, oddziałach regionalnych i centrali ARiMR, ale mimo wprowadzenia obostrzeń Agencja realizowała swoje zadania na bieżąco.
ARiMR wypłaca zaległą pomoc suszową. Na miarę możliwości
Obsługa jest możliwa m.in. dzięki realizowanej w ARiMR strategii Agencja 4.0. Dzięki systematycznej cyfryzacji procesów i wdrażaniu nowych technologii, beneficjenci otrzymali do dyspozycji kilka narzędzi pozwalających na załatwienie sprawy przez internet, m. in. aplikację eWniosekPlus, portal IRZplus.
Agencja podkreśla, że wdrażanie strategii cyfryzacji ARiMR nie tylko zapewniło realizację zadań w sytuacji kryzysowej, ale na co dzień znacznie skraca proces obsługi składanych wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe, a co za tym idzie przyspiesza wydanie decyzji i wypłatę wnioskowanego wsparcia.
W komunikacie poinformowano, że decyzja o otwarciu biur powiatowych w województwie śląskim zapadnie po przeanalizowaniu sytuacji panującej w regionie, o czym ARiMR poinformuje w odrębnym komunikacie.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś