Agencja jeszcze nikogo nie ukarała za umowy na dostawę produktów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2017,11:10 Aktualizacja: 14-07-2017,16:07
A A A

Przepisy o obowiązkowym zawieraniu pisemnych umów na dostawę produktów rolnych wzbudzały sporo wątpliwości i właśnie zostały znowelizowane. A co z sankcjami za nieprawidłowości w tym zakresie? Póki co nie nałożono żadnych kar.

Nakaz zawierania pisemnych umów na każde dostarczenie produktów rolnych do pierwszego nabywcy obowiązuje od 3 października 2015 roku. Z kolei od 11 lutego br. mogą być nakładane kary pieniężne za nieprzestrzeganie tego obowiązku (oraz gdy umowa jest wadliwa) w wysokości 10 proc. zapłaty za nabyte produkty.

Krajowa Rada Izb Rolniczych, krir, produkty rolne, umowa na sprzedaż produktów rolnych

Umowa na pęczek warzyw? To przecież biurokracja

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych domaga się zmiany przepisów dotyczących obowiązku zawierania pisemnych umów na dostarczenie produktów rolnych do pierwszego nabywcy. Rolniczy samorząd zwrócił się w tej...

Organem uprawnionym do przeprowadzania kontroli i nakładania sankcji finansowych są dyrektorzy oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego.

Na szczęście - jak się okazuje - póki co obyło się bez kar. Według stanu na 30 czerwca do szefów regionalnych oddziałów ARR wpłynęło 5 zawiadomień o podejrzeniu naruszenia przepisów dotyczących obowiązku stosowania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych. - Trwa ich weryfikacja - poinformowała nas Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy ARR.

Warto dodać, że 7 lipca posłowie, w drodze nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego, doprecyzowali przepisy dotyczące obowiązku zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych. Według założeń resortu rolnictwa ma to wzmocnić pozycję producenta.

Umowy będzie można zawierać drogą elektroniczną, a okres obowiązkowego przechowywania takich kontraktów skrócono do 2 lat. Poza tym zwolnione z umów są: sprzedaż bezpośrednia w małych ilościach, dostawy bezpośrednie czy rolniczy handel detaliczny. Wysokość kary nadal wynosi 10 proc. wartości transakcji, ale gdy umowa będzie wadliwa spadnie do 5 proc.
 

Poleć
Udostępnij