57 Sesja naukowa IOR-PIB rozpoczęta
Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu jest organizatorem 57 dwudniowej sesji naukowej, która rozpoczęła się w czwartek, 9 lutego. Tematem wiodącym spotkania jest "Integrowana ochrona roślin i transfer wiedzy do praktyki rolniczej". Zaprezentowanych zostanie 46 referatów i 149 prezentacji posterowych.
Podczas przemówień inaugurujących tegoroczną sesję podkreślono, że najważniejsze jest obecnie uzupełnienie deficytu białka paszowego przez uprawę roślin wysokobiałkowych. Część naukową prowadził prof. dr hab. Marek Korbas.
Odchwaszczanie pszenicy ozimej pochodnymi mocznika wiosną
Pierwszym mówcą był dr inż. Bogusław Rzeźnicki reprezentujący ministerstwo rolnictwa, który zreferował szczegóły Krajowego Programu Działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin w latach 2013-2017. Mówca podkreślił, że upowszechnianie wyników ma pomóc rolnikom w wyborze właściwych odmian roślin uprawnych i ma kluczowe znaczenie dla opłacalności produkcji.
Modyfikacje systemu szkoleń z zakresu stosowania środków ochrony roślin ma podnieść jakość stosowania ochrony chemicznej. W ramach programu 350 tys. osób zostało przeszkolonych podczas 15 tys. szkoleń. Jednym z działań programu była modyfikacja systemu badań opryskiwaczy. W krajowym rejestrze znajduje się 300 tys. maszyn, certyfikowanych przez 350 podmiotów na terenie całej Polski.
Jednym z punktów programu była też ochrona upraw małoobszarowych. Jak stwierdził dr Rzeźnicki w latach 2013-2016 wydano 150 zezwoleń i decyzji dotyczących dopuszczalności stosowania substancji aktywnych w takich uprawach.
Mieszaniny zbiornikowe herbicydów zbożowych – na co zwracać uwagę?
Rocznie przeprowadzono 29 tys. kontroli, których wyniki były zasadniczo pozytywne. Tylko w 2 proc. przypadków stwierdzono bowiem nieprawidłowości - niewłaściwie użyte środki ochrony roślin, brak ewidencji, brak szkoleń i badań technicznych opryskiwacza.
Według danych państwowych 30-40 proc. żywności zawiera pozostałości środków ochrony roślin, przy czym przekroczone poziomy stwierdzono w 0,5-1,5 proc. badanych próbek. Ważnym aspektem profilaktyki jest ochrona zapylaczy, mieszanie i łączne stosowanie agro-chemikaliów, szerokie stosowanie wyników badań i przekazywanie informacji z ośrodków naukowych do praktyki rolniczej.
Podsumowując osiągnięcia celów Krajowego Programu Działania, dr. Rzeźnicki stwierdził, że w zakresie pozostałości pestycydów w paszach na poziomie do 0,1 proc., świadomości rolników, którzy w 70-90 proc. są właściwie przeszkoleni w zakresie stosowania środków ochrony roślin cel został osiągnięty.
Zwalczanie chwastów, gdy jesienią nie zastosowano herbicydów
Pod względem stwierdzania pozostałości pestycydów w żywności, choć ich poziom nie przekroczył 1 proc., jest jednak sporo do zrobienia, choćby z uwagi na rozmiar eksportu żywności.
Agnieszka Sahajdak reprezentująca Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w wykładzie "Aktualne wyzwania kontroli i diagnostyki fitosanitarnej" przekonywała, że rosnący import i eksport żywności wymusza konieczność spełniania wymogów fitosanitarnych. Skala obrotu żywnością i żywymi roślinami, powoduje bowiem migrację nowych szkodników i chorób, do niedawna nieznanych w Polsce.
- Ocena ryzyka fitosanitarnego i podejmowanie szybkich działań zapobiegawczych jest naszym podstawowym celem. A poczynania muszą być oparte o rzetelną wiedzę - stwierdziła.
Jak zmniejszyć zachwaszczenie podczas suszy?
Przykładem jest migracja szkodnika Anoplophora spp w paletach czy skrzyniach wykonanych nawet z najgorszych gatunków drzewa. We włoskiej Lombardii został on wykryty dopiero po 10 latach od zasiedlenia środowiska. Najskuteczniejszym sposobem wykrywania gatunków obcych są psy tropiące - wyszkolenie jednego kosztuje 2 tys euro.
Kluczowym aspektem wczesnego wykrywania obcych organizmów, jest wysoka świadomość społeczeństwa. Przykłady z Francji i Niemiec dowodzą, że obserwacje zwykłych obywateli przyczyniły się do szybkiego wykrycia nowych szkodników.
Bardzo ważna jest - według pracowników inspekcji - kwalifikacja szkodliwości obcych organizmów. Brak umieszczenia na liście zagrożeń kwarantannowych danego patogenu nie oznacza, że jest on nieszkodliwy.
Przykładem jest grzyb Neofabraea, który w Chinach będąc zagrożeniem kwarantannowym, uniemożliwiał eksport naszych jabłek do tego kraju. - Dzięki działaniom naszym i Instytutu w Skierniewicach polskie jabłka trafiają jednak do tego kraju - mówiła Sahajdak.
Anna Tratwal, pracownik naukowy IOR-PIB Poznań przedstawiła natomiast referat obrazujący tworzenie internetowej platformy sygnalizacji organizmów szkodliwych (agrofagi.com.pl), która ruszyła 1 września 2016 roku.
Odznakę honorową Zasłużony dla rolnictwa, nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali:
- Jakub Danielewicz
- Ewa Jakubiak
- Magdalena Jankowska
- Przemysław Kardasz
- Tomasz Klejdysz
- Małgorzata Maćkowiak
- Katarzyna Marcinkowska
- Magdalena Słowik-Borowiec
- Joanna Sobczak
- Przemysław Wieczorek
- Agnieszka Zwolińska
Nagrody w imieniu Krzysztofa Jurgiela wręczył dr inż. Bogusław Rzeźnicki.
Od godziny 15.00 w Centrum Kongresowym IOR-PIB przy ulicy Władysława Węgorka 20 rozpoczęły się sesje wykładowe i prezentacje posterowe. Potrwają one do godziny 19.00. Druga tura rozpocznie się jutro.
Szczegółowy program jest dostępny do pobrania poniżej.