468 hektarów ziemi, które mogą zmienić oblicze całego regionu
Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno w gminie Chełmża k. Torunia będzie skierowany do dużych inwestorów - powiedział w czwartek w Wąbrzeźnie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Dodał, że 468 hektarów, na których ma on powstać, to jeden z najważniejszych terenów inwestycyjnych w kraju.
Minister Ardanowski oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk byli uczestnikami konferencji prasowej w Wąbrzeźnie dotyczącej planów powstania Centralnego Parku Inwestycyjnego Dźwierzno w okolicach Chełmży w powiecie toruńskim, a także inwestycji drogowych w województwie kujawsko-pomorskim.
KOWR "uwolnił" hektary gruntów pod inwestycje
- Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno ma być potężnym przedsięwzięciem inwestycyjnym dla dużych inwestorów. Razem z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną chcemy wykorzystać do tego celu 468 hektarów gruntów państwowych będących we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W strefach ekonomicznych - pomorskiej, łódzkiej i w innych są rozproszone grunty o powierzchni kilku czy kilkunastu hektarów. Takich terenów jest dużo, ale wielkich, które pozwoliłyby przyciągnąć dużych inwestorów, jest w Polsce jak na lekarstwo - mówił Ardanowski.
Szef resortu rolnictwa ocenił, że teren niedaleko Chełmży jest "jednym z najważniejszych terenów inwestycyjnych w Polsce".
Kaczyński: ziemia musi być polska i należeć do rolników
Minister Adamczyk zadeklarował, że kwestia zjazdu z autostrady A1 zostanie rozwiązana w taki sposób, żeby ten teren inwestycyjny mógł być efektywnie wykorzystany.
- To olbrzymi obszar, co do którego jest wiele nadziei, wiele planów. Tam może być skoncentrowana działalność biznesowa o dużym formacie.(...) Sieć drogowa w Polsce musi służyć przede wszystkim polskiej gospodarce. Ta sieć musi być swoistym silnikiem rozwoju gospodarczego, musi wpływać na szczególną atrakcyjność Polski w zakresie lokalizacji dużych przedsięwzięć gospodarczych - podkreślił szef resortu infrastruktury.
Adamczyk przyznał, że konieczna będzie "korekta" na A1 w postaci połączenia tego terenu z nowym węzłem autostradowym.
Gospodarstw rolnych ubywa, następuje znacząca koncentracja ziemi
Konferencja w Wąbrzeźnie poświęcona CPID, którą zarządzać ma PSSE, ma pozwolić na wypracowanie projektów rozwiązań, które mają przyciągnąć dużych inwestorów.
Ministrowie na konferencji prasowej poinformowali także o decyzji, która zapadła w Ministerstwie Infrastruktury odnośnie przebudowy skrzyżowania dróg gminnej i powiatowej z drogą krajową nr 10 na terenie gminy Lubicz pod Toruniem.
Nowe rozwiązanie ma pozwolić na rozładowanie zatorów ruchu, które tworzą się szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Minister Ardanowski podkreślił, że to niezwykle istotna inwestycja, gdyż są to tereny, na których chętnie osiedlają się mieszkańcy Torunia, ale nadal pracują w tym mieście uczą się i robią zakupy.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś