KOWR "uwolnił" hektary gruntów pod inwestycje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Rynkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2019,15:00 Aktualizacja: 09-09-2019,15:10
A A A

Gorzów Wielkopolski zyskał 250 ha terenów pod inwestycje. To grunty położone przy trasie ekspresowej S3 i specjalnej strefie ekonomicznej. Ich właścicielem jest KOWR, który "uwolnił" je na potrzeby rozwoju gospodarczego miasta.

Sebastian Pieńkowski, dyr. Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wlkp. poinformował, że podpisano akt notarialny z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, na mocy którego, w zmian za odstąpienie od prawa użytkowania wieczystego gruntów, otrzymał on ekwiwalent w postaci gruntów rolniczych w rejonie Wojcieszyc i Różanek (870 ha).

dolnośląska izba rolnicza, kowr, nieużytki rolne, koszenie traw

KOWR nie wykosi działek. To zbyt dużo kosztuje

Zarośnięte, niezagospodarowane państwowe działki są solą w oczach dolnośląskich rolników. W ocenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ich regularne wykaszanie nie jest uzasadnione ekonomicznie. Dolnośląska Izba Rolnicza (DIR) podkreśla, że...

Uwolnione pod inwestycje grunty mają znakomitą lokalizację w najbardziej rozwojowej części miasta, a w pobliżu miasto posiada 150 ha przeznaczonych pod inwestycje. Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych wzrosła zatem do 400 ha.

- Teraz, bez problemu możemy dysponować tymi gruntami i sprzedać je potencjalnym inwestorom, których pozyska miasto. Działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod działalność przemysłową oraz składy i bazy z dopuszczeniem usług (...) Z mojej wiedzy wynika, że jest to jedna z największych w Polsce działek pod inwestycje przemysłową - powiedział Pieńkowski.

Zaznaczył, że sam proces "uwolnienia" gruntów był długi i wymagał zaangażowania i zgód wielu instytucji rządowych. Z kolei Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wlkp. stwierdził, że to bardzo ważne wydarzenie dla miasta, jak do określił "bez precedensu".

- Bez tego miasto nie miałoby szans na rozwój. Dzięki zamianie gruntów możemy dzisiaj oferować grunt inwestycyjny w Gorzowie o najwyższym standardzie, o najwyższej jakości. Jest grunt, o który już dzisiaj pytają przedsiębiorcy - podkreślił.

Wartość 250 ha działki, która jest teraz w pełnej dyspozycji KOWR na etapie procedur związanych z jej udostępnieniem pod inwestycje była szacowana przez rzeczoznawców na ok. 110 mln zł. Pieńkowski zaznaczył, że obecnie cena tego gruntu może być znacznie wyższa.
 

Poleć
Udostępnij