Wiceminister Nowak: Wspólna Polityka Rolna jest gwarantem bezpieczeństwa żywności w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jowita Kiwnik Pargana PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-10-2024,15:55 Aktualizacja: 21-10-2024,19:45
A A A

Wiceminister rolnictwa Adam Nowak powiedział w poniedziałek w Luksemburgu, że z punktu widzenia Polski unijna Wspólna Polityka Rolna (WPR) jest jednym z kluczowych elementów zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Europie.

Nowak, który bierze udział w dwudniowym posiedzeniu szefów resortów rolnictwa państw UE, zapowiedział, że Polska będzie za przyjęciem przez państwa członkowskie konkluzji zapewniających m.in. stabilność WPR po 2027 roku oraz jej finansowanie w nowym długoterminowym budżecie Unii.

Oczywiście bardzo istotnym elementem jest zapewnienie stabilnego, pewnego finansowania dla WPR, bo to od finansowania w kluczowym stopniu zależy, na ile ta polityka będzie konkretnie wspierała interesy rolników i całego sektora rolno-spożywczego” – powiedział w Luksemburgu wiceminister.

Nowak przyznał, że Polska stoi na stanowisku, że WPR jest świetnym elementem wspierającym rolników w zakresie stabilności dochodów gospodarstw rolnych, ale również jest tym elementem, który konsumentom w całej UE gwarantuje dostępną i wysokiej jakości żywność.

ke, ryby, połowy, połowy ryb

Minister Czerniak: chcemy zmiany propozycji KE blokującej połowy na Bałtyku

Komisja Europejska chce radykalnego zmniejszenia połowów na Bałtyku. Polska ma nadzieję, że na najbliższym spotkaniu w Luksemburgu uda się złagodzić tę propozycję. Liczymy, że do końca roku przedstawimy naszym rybakom zgodę na wyższe połowy...

Jak dodał, Polska, jako kraj, który 1 stycznia 2025 roku przejmie na pół roku prezydencję w Radzie UE, będzie konsekwentnie zwracać uwagę na potrzebę stabilności WPR i konieczności odpowiedzi na wyzwania, z którymi mierzą się obecnie rolnicy. Również bardzo ważne będzie zapewnienie środków na rezerwę rolną, zapewniającą dodatkowe wsparcie dla rolników np. w sytuacji kryzysów.

„Widzimy jak wiele spośród krajów członkowskich zostało dotkniętych różnego rodzaju zagrożeniami klęskami żywiołowymi. Unia musi być w stanie sprawnie i skutecznie reagować i wspierać państwa członkowskie dotknięte kryzysem” – powiedział Nowak.

Wiceminister zauważył też, że Polska nie wyklucza dalszych działań w ramach europejskiego Zielonego Ładu, ale muszą one przebiegać w pełnej łączności z rolnikami, bo ci najlepiej wiedzą jakie praktyki i jakie działania sprzyjają środowisku, produktywności gleb i dają jak najlepsze rozwiązania ekonomiczne.

Zdaniem Nowaka, dyskutując o WPR, nie można też pominąć kwestii ewentualnego rozszerzenia UE oraz konieczności zagwarantowania w tej sytuacji bezpieczeństwa zarówno rolnikom, jak i konsumentom.

Poleć
Udostępnij