Po aferach premier wystąpił o dymisję ministra rolnictwa
Na nadzwyczajnym posiedzeniu koalicji rządowej zdecydowano o zdymisjonowaniu Marta Jarvika, ministra rolnictwa. - W obecnej atmosferze napięcia i braku zaufania rząd nie widział innej opcji - poinformował premier Juri Ratas.
Decyzja o dymisji Jarvika - polityka narodowo-konserwatywnej partii EKRE - i przedstawieniu jej prezydent Kersti Kaljulaid została podjęta w związku z dwoma przypadkami nieprawidłowości, które doprowadziły w ostatnich dniach również do konfliktu w gronie koalicjantów.
ASF powodem dymisji estońskiego szefa służb weterynaryjnych
Oprócz EKRE, Estońskiej Partii Centrum premiera Juriego Ratasa oraz konserwatywnej Ojczyzna (Isamaa).
Pierwsze z zarzutów wobec ministra dotyczyły "zatajania" informacji o rozprzestrzenianiu się groźnej bakterii listeria w produktach rybnych. Na skutek zakażenia nią w Estonii zachorowało kilka osób, a dwie z nich zmarły.
Zlokalizowany w pobliżu Tallina największy w kraju zakład przetwórstwa został czasowo zamknięty, a w innych są przeprowadzane kontrole. Minister zapewniał, że nie wiedział o śladach bakterii przed sierpniem, ale na jaw wyszły rozmowy, z których wynikało, że posiadał na temat wiedzę już parę miesięcy wcześniej.
Ślady bakterii w zakładzie wykryto także w październiku, już po czyszczeniu i dezynfekcji. Groźna bakteria w estońskich produktach, które trafiały także na zagraniczne rynki, wywołała zachorowania już w poprzednich latach.
Inne zarzuty wobec Jarvika dotyczyły "konfliktu interesów" w związku z zatrudnieniem w resorcie na stanowisku asystenta prawnika zaangażowanego w obronę osób, podejrzewanych o nadużycia przy rozliczaniu dotacji rolnych.
Estońscy hodowcy trzody chlewnej otrzymali pomoc
W sporze sądowym z nimi działająca w ramach ministerstwa agencja PRIA, zajmującą się m.in. wypłatą środków unijnych dla rolników, próbuje odzyskać pieniądze wykorzystane w niewłaściwy sposób.
W ostatnich dniach powołana na wniosek premiera Ratasa specjalna komisja do wyjaśnienia podejrzeń wobec Jarvika stwierdziła, że w resorcie rolnictwa doszło do szeregu nieprawidłowości, a minister przekroczył uprawniania, próbując wydawać instrukcje dla Komisji Weterynaryjnej i Żywności (VTA).
Przekazywał także sprzeczne oświadczenia na temat tego, kiedy po raz pierwszy dowiedział się o rozprzestrzenianiu się bakterii.
Ratas przyznał, że proponował Jarvikowi dobrowolne złożenie dymisji, ale propozycja ta została przez niego odrzucona. Premier zapewnił, że koalicja rządowa zamierza dalej działać mimo bieżących problemów, a rząd (powołany pod koniec kwietnia), zaangażował się w rozwój Estonii.
Jarvik to już trzeci odwołany minister wywodzący się z partii EKRE, która w wyniku przeprowadzonych w marcu wyborów parlamentarnych po raz pierwszy historii weszła do rządu.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś