Francja. Rolnicy mobilizują się do kolejnych protestów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wróbel PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2024,8:00 Aktualizacja: 19-11-2024,8:22
A A A

Rolnicy we Francji rozpoczęli w poniedziałek akcje protestu, przypominając o obietnicach złożonych im przez rząd przed niespełna rokiem. Farmerzy protestują też przeciwko Mercosur - negocjowanej przez UE umowie o wolnym handlu z państwami Ameryki Południowej.

Rolnicy odpowiedzieli na wezwanie dwóch głównych organizacji związkowych: Federacji Związków Zawodowych Pracowników Rolnych (FNSEA) i organizacji Młodzi Rolnicy (JA). Przeprowadzili w poniedziałek około 80 symbolicznych akcji, które mają być zapowiedzią nowej fali protestów.

Na przykład, w departamencie Var w Prowancji uczestnicy akcji wysypali na drogę ziemię i wetknęli w nią krzyże, co miało symbolizować śmierć francuskiego rolnictwa w wyniku porozumienia z Mercosur. W Lyonie umieścili tablice z napisami przy wjeździe do miasta. W różnych miejscach zaczęły się wiece, a gdzieniegdzie - akcje mające spowolnić ruch drogowy.

francja, ue, mercosur, umowa handlowa

Francja. Organizacje rolnicze wzywają do protestów przeciw umowie UE z Mercosurem

Francuskie organizacje rolnicze wezwały we środę do protestów przeciw umowie Unii Europejskiej z organizacją Mercosur, zrzeszającą kraje Ameryki Południowej. Ostrzegły, że jej zapisy są realnym zagrożeniem dla...

Nigdzie nie doszło do blokady dróg. Jak zapowiedziały związki zawodowe, celem akcji jest ostrzeżenie pod adresem władz, a "nie to, by zirytować Francuzów". Niespełna rok po dużej fali protestów ze stycznia br. farmerzy są zdania, że nie uzyskali oczekiwanych wyników. Ówczesny rząd Gabriela Attala złożył im obietnice, których spełnienie zahamował następnie kryzys polityczny: rozwiązanie parlamentu, nowe wybory i zwłoka w utworzeniu nowego rządu.

Władze Francji nie popierają porozumienia z Mercosur. Zapewniał o tym w niedzielę prezydent Emmanuel Macron przed podróżą do Argentyny na szczyt G20.

Minister rolnictwa Annie Genevard powiedziała w poniedziałek, że "rozumie gniew" rolników i przypomniała, że projekt budżetu na rok 2025 zawiera rozmaite ulgi socjalne i podatkowe, o wartości prawie 300 mln euro.

Poleć
Udostępnij