Zbiory pszenicy w Polsce niższe niż w ubiegłym sezonie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2015,10:50 Aktualizacja: 04-10-2015,10:51
A A A

Według różnych ośrodków analitycznych, zbiory pszenicy w naszym kraju w tym roku będą o 6-10 proc. niższe niż w rekordowym pod tym względem ubiegłym roku i przekroczą 10 mln ton. Będzie mniej kukurydzy, żyta, owsa i innych zbóż paszowych.

Według dyrektora Arkadiusza Barylskiego z „Polskich Młynów”, jakość tegorocznego ziarna jest lepsza niż w ubiegłym roku. Ziarno jest bardziej suche, zawiera więcej białka i glutenu. A ponadto, ze względu na to, że rok był suchy, nie obserwuje się występowania chorób grzybowych.

GUS wstępnie oszacował, że w tym roku powinno zostać zebrane 27,8 mln ton tj. o 13 proc. mniej w stosunku do bardzo wysokiej produkcji 2014 r. Ale - jak mówił analityk banku BGŻ BNP Paribas Michał Koleśników - jeżeli zbiory ubiegłego roku nie będą brane pod uwagę, to tegoroczna produkcja będzie na poziomie średniej wieloletniej.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Jadwiga Seremak-Bulge, zbiory zbóż

Zbiory zbóż szacowane są na 29,1 miliona ton

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przewiduje pogorszenie sytuacji na polskim rynku zbóż w sezonie 2015/16. Eksperci szacują, że zbiory ziarna wyniosą 29,1 mln ton ziarna, czyli o ponad 8 proc. mniej niż w 2014 r. "W...

Międzynarodowa Rada Zbożowa (MRZ) szacuje, że tegoroczne zbiory zbóż, mimo wcześniejszych mniej optymistycznych prognoz, będą tylko nieco gorsze (o 1 proc.) od dobrych zbiorów ubiegłego roku. Większa będzie tegoroczna produkcja pszenicy (o 0,9 proc.), a niższa - o 3,8 proc. kukurydzy - informował analityk podczas piątkowego spotkania pożniwnego Izby Zbożowo-Paszowej.

Sezon 2015/2016 będzie trzecim z kolei sezonem nadwyżkowym na rynku zbóż tj. produkcja będzie większa niż zużycie. Ze względu na dobre zbiory pszenicy, jej cena będzie niższa niż przed rokiem - tłumaczył Koleśnikow. Dodał, że zbiory pszenicy będą wyższe w tych regionach, które dotychczas kupowały ziarno in. w Afryce, Na Bliskim Wschodzie i w krajach WNP, mniej zaś uzyska się pszenicy w Azji Płd.-Wsch.

Zdaniem analityka, można z tego wyciągnąć wniosek, że dotychczasowi importerzy będą chcieli kupić mniej ziarna, a to będzie oznaczało mniejszy eksport zboża z Europy, w tym z Polski. W ubiegłym roku nasz kraj sprzedał za granicę ok. 4 mln ton pszenicy, w tym roku - jego zdaniem - import może wynieść 1,5-2 mln ton ziarna. Ubiegły rok był dobry pod względem eksportu, bo była duża produkcja, duży popyt importowy, słabe euro, słaby złoty, kłopoty w Rosji i na Ukrainie itd. - wyliczał.

W tym roku sytuacja jest inna, tania ropa, dobre prognozy zbiorów oraz mocny dolar sprawiają, że ceny zbóż na świecie spadają - dodał.

Izba Zbożowo-Paszowa, skup zbóż, sprzedaż zbóż

Zbiory zbóż lepsze od wcześniejszych prognoz

Izba Zbożowo-Paszowa ocenia, że tegoroczne plony i zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) są lepsze od wcześniejszych prognoz. Eksperci szacują, że wyniosą one ok. 26,5 mln ton, czyli o 4 proc. więcej od średniej w ostatnich 5 latach. Mimo...

Gorsze będą zbiory kukurydzy, szczególnie w USA (o 10 proc.) oraz Europie (o 1/3) o ok. 18-20 mln ton. Sytuacja na rynku kukurydzy w Europie będzie więc napięta - ocenił Koleśnikow. Podobnie zmniejszą się zbiory kukurydzy w Polsce. Zarówno GUS jak i firma analityczna Sparks szacują, że produkcja spadnie o ok. 28 proc. Będzie to oznaczało konieczność zamiany w paszach kukurydzy innym zbożem, prawdopodobnie będzie to pszenica. Podkreślił, że popyt na zboża paszowe rośnie.

Analityk przypomniał, że w ubiegłym roku pszenica w stosunku do kukurydzy była droga, co zachęcało do eksportu. Jednak polska pszenica nie jest konkurencyjna w stosunku do ziarna z innych unijnych krajów. A cena, którą mogą zaoferować eksporterzy jest nieatrakcyjna dla polskiego rolnika. "Bardzo dużo mówi się w mediach o suszy, więc on oczekuje wyższej ceny niż to co może dać eksporter, który widzi, że ceny w dolarze wyraźnie spadają" - tłumaczył Koleśnikow. Dodał, że jeżeli eksport spadnie o ok. 3 mln ton (w tym 2 mln pszenicy), to w Polsce pozostanie więcej ziarna niż w ubiegłym roku.

Według Izby Zbożowo-Paszowej, obecnie rynkowa podaż ziarna na rynku krajowym jest mała. Większość rolników wstrzymuje się ze sprzedażą zmagazynowanych zbóż.

W ubiegłym tygodniu pszenicę konsumpcyjną skupowano po 650 - 680 ł/t, kukurydzę po tyle samo, a za - pszenicę paszową rolnik mógł otrzymać 630 - 660 zł za tonę.

W piątek odbyło się coroczne spotkanie pożniwne członków Izby Zbożowo-Paszowej, organizacji skupiającej przetwórców i producentów pasz. Izba liczy obecnie około 60 (liczba jest zmienna) firm członkowskich i prezentuje średnio ok. 60 - 70 proc. potencjału polskiego rynku zbożowo-paszowego. Izba powstała w 1997 r.

Poleć
Udostępnij