UOKiK nakazał spółdzielni mleczarskiej zmienić praktyki niekorzystne dla rolników. Chodzi m.in. o ceny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2024,10:45 Aktualizacja: 17-07-2024,10:47
A A A

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał OSM w Kole do zmiany praktyk niekorzystnych dla dostawców mleka. Zakwestionowane działania dotyczyły jednostronnej zmiany cennika, braku możliwości weryfikacji badań mleka i sankcji za zakończenie współpracy - poinformował w środę UOKiK.

Jak przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pierwsze z zakwestionowanych działań Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole dotyczyło "przyznania sobie przez spółdzielnię jednostronnej możliwości zmiany cennika za dostarczone mleko".

W opinii UOKiK, spółdzielnia miała dowolność w ustalaniu ceny, bez konieczności uzyskania zgody dostawcy. Jednocześnie rolnik nie mógł wpływać na niekorzystne dla niego zmiany ceny i nadal musiał wykonywać umowę przez cały okres jej obowiązywania.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Ceny mleka maleją, a skup surowca rośnie

Meldunkowy skup mleka w maju 2024 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 188,1 mln litrów. Skup mleka w maju był o 5,1% większy niż w kwietniu, kiedy wyniósł 1 130,5 mln litrów oraz o 5%...

"Dostawcy nie mieli możliwości niezależnej weryfikacji badań dostarczonego mleka przeprowadzanych przez spółdzielnię. Tymczasem cena, jaką otrzymywał rolnik, zależała m.in. od jakości mleka" - podał Urząd.

W komunikacie przekazano, że wątpliwości prezesa UOKiK wzbudziła również konieczność zwrotu części wypłaconej wcześniej tzw. premii lojalnościowej przez dostawców, którzy zmienili odbiorcę i nie dostarczali już mleka do OSM Koło, np. rozwiązując umowę.

"Tak sformułowana klauzula w umowie mogła stanowić sankcję za zakończenie współpracy, jak również zniechęcać do poszukiwania innego odbiorcy przez dostawców mleka" - wyjaśniono.

Po przeprowadzonym postępowaniu prezes UOKiK zobowiązał Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kole do zmiany zakwestionowanych praktyk. "Dostawcy, którzy nie wyrażą zgody na zmianę cennika, będą mogli wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminu wypowiedzenia. Do czasu zakończenia umowy obowiązywać będzie dotychczasowa cena" - podkreślono.

Dodano, że z wzorca umowy zostanie usunięte postanowienie zobowiązujące dostawców do zwrotu premii w przypadku zmiany przez nich podmiotu skupującego mleko.

Dodatkowo rolnicy, którzy nie zgadzają się z badaniami jakości mleka przeprowadzonymi przez OSM Koło, będą mogli weryfikować badania w akredytowanym laboratorium innym niż wskazane przez spółdzielnię lub do niej należące. "Umożliwi to dostawcy, który nie zgadza się z oceną jakościową dokonaną przez spółdzielnię, weryfikację swoich wątpliwości przez niezależny podmiot" - podano.

mleczarnie, przejęcie, spomlek, osm bychawa

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek przejmuje OSM w Bychawie. UOKiK dał "zielone światło"

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego przejmuje Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bychawie. UOKiK wydał zgodę na koncentrację, a Zgromadzenia Przedstawicieli obu podmiotów podjęły stosowne uchwały -...

W komunikacie zaznaczono, że OSM w Kole będzie miała obowiązek złożyć informację o realizacji decyzji.

To niejedyne działania UOKiK prowadzone obecnie na rynku mleczarskim. "Trwają postępowania wyjaśniające wobec Okręgowych Spółdzielni Mleczarskich w Radomsku, Głubczycach, Garwolinie i Jarocinie. Ponadto w 2023 r. prezes Urzędu wydał decyzję dotyczącą Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol" - poinformowano.

"Rynek mleka jest przez nas na bieżąco monitorowany pod kątem nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej przetwórców mleka wobec rolników. W wydanej decyzji stwierdziliśmy możliwe nieprawidłowości w długoterminowych umowach OSM Koło. Zobowiązałem spółdzielnię do zmiany praktyk” - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny. 

Poleć
Udostępnij