Rośnie zapotrzebowanie na zboża
Po okresie spowolnienia w handlu, obecnie na rynku notuje się wzrost zapotrzebowania na ziarno ze strony wytwórni pasz. Nieco wzrosła także liczba ofert sprzedaży zbóż, przede wszystkim pszenżyta, znacznie mniej jęczmienia i pszenicy.
Wraz z kończącymi się zbiorami w ostatnich dniach wzrosły ceny kukurydzy (mokrej) do 400-455 zł/t z dostawą - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
Eksperci o zbiorach kukurydzy i cenach ziarna
W ubiegłym tygodniu cena skupu oferowana przez krajowych przetwórców pszenicy konsumpcyjnej (z dostawą) wynosiła 660-720 zł/t; pszenicy paszowej 650-700 zł/t; żyta konsumpcyjnego 520-550 zł/t; żyta paszowego 500-550 zł/t; pszenżyta 580-640 zł/t; jęczmienia paszowego 630-680 zł/t; kukurydzy 610-640 zł/t, a owsa paszowego 580-630 zł/t.
Odbicie cen rzepaku na paryskiej giełdzie MATIF, przełożyło się na wzrost stawek w kraju. W zależności od lokalizacji, wyjściowe ceny skupu oferowane przez firmy handlowe i przetwórców kształtują się na poziomie około 1590-1650 zł/t z dostawą w listopadzie/lutym, plus dopłaty za jakość.
W portach skupowana jest pszenica na eksport oraz kukurydza. Podobnie jak w październiku, wywóz pszenicy drogą morską w listopadzie może przekroczyć 200 tys. ton.
Cena pszenicy dla zagranicznego odbiorcy jest wyższa niż na rynku krajowym np. za pszenicę konsumpcyjną (12,5 proc. białka) z dostawą na listopad proponuje się 750 zł za tonę.
Susza spustoszyła uprawy, rolnicy mają problemy z dostarczeniem ziarna
Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań stawek ziarna na giełdzie MATIF i kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.
Przedmiotem eksportu "na kołach" jest przede wszystkim kukurydza wysyłana na rynek niemiecki. Jej ceny z dostawą na wschód tego kraju wynoszą około 690-695 zł/t.
Import zbóż z południa Europy na szerszą skalę jest natomiast ograniczony.
Tona słowackiej kukurydzy kosztuje 125 euro (ok. 630 zł) z dowozem do centrum kraju.
Z kolei stawki ukraińskiej kukurydzy wynoszą około 620 zł/t, co przy obecnych cenach krajowego ziarna czyni jej eksport nieopłacalnym.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś