Pszenica droższa niż przed rokiem. Duże różnice w cenach w kraju
Pszenica konsumpcyjna w Polsce kosztowała przeciętnie w listopadzie (według danych resortu rolnictwa) 687 zł za tonę. To o 14 zł (2 proc.) więcej niż miesiąc wcześniej.
Ceny najbardziej (o 31 zł/t) poszły w górę w województwach centralnych i wschodnich, potem w północnych i zachodnich (o 10 zł/t), a najmniej na południu kraju (o 5 zł/t) - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Ich zdaniem bardzo ciekawie przedstawia się porównanie stawek w relacji rocznej.
Pszenica nadal tanieje na giełdach
Pszenica w listopadzie była średnio o 15 zł/t (2,2 proc.) droższa niż o tej porze przed rokiem. Prawdopodobnie - przynajmniej częściowo - wyższa cena wynika z lepszej jakości ziarna. Interesująco wygląda to w rozkładzie regionalnym.
W województwach południowych ten gatunek zboża podrożał przeciętnie aż o 54 zł/t. Z kolei w północnych i zachodnich regionach kraju cena wzrosła jedynie o 7 zł/t, zaś w województwach centralnych i wschodnich... spadła o 10 zł/t. Może to wynikać ze stosunkowo niewielkiego spadku zbiorów na wschodzie Polski w porównaniu z innymi regionami.
Według wrześniowych szacunków GUS produkcja pszenicy w województwach lubelskim oraz warmińsko-mazurskim była łącznie nawet o 5 proc. wyższa niż rok wcześniej, a w całym makroregionie centralno-wschodnim obniżyła się jedynie o 1 proc. wobec przeciętnego o 6 proc. spadku w całym kraju.
Jeśli obecne szacunki produkcji pszenicy oraz innych zbóż w Polsce są zbliżone do rzeczywistych można założyć, że przy mniejszych zbiorach i większym zużyciu na pasze eksport pszenicy z kraju będzie znacznie mniejszy niż w sezonie 2014/15. Wciąż jednak prawdopodobnie wyniesie około 1,8-2,4 mln ton.