Przetwórstwo rolno-spożywcze ma coraz większe znaczenie
Znaczenie przetwórstwa rolno-spożywczego rośnie, czemu sprzyja coraz większa produkcja owoców i warzyw, jak też rosnący eksport - powiedział Rafał Antczak, wiceprezes PKO BP. Dodał, że jego bank będzie jeszcze intensywniej niż dotąd wspierać ten sektor.
- Niedocenianym ekonomicznie faktem jest to, że rolnictwo i przetwórstwo wykazuje najszybciej rosnącą produktywność z pośród sektorów polskiej gospodarki - mówił podczas konferencji w firmie "Świeży Owoc", w której wziął także udział wicepremier Mateusz Morawiecki.
GUS policzył owoce i warzywa. Jest o wiele gorzej niż przed rokiem
Wiceszef banku poinformował, że PKO BP przygotował specjalną ofertę dla rolników i małych i średnich firm, w tym z sektora owocowo-warzywnego. - Mam nadzieję, że to wszystko spowoduje, że polskie rolnictwo dalej będzie zdobywało światowe rynki - zaznaczył wiceprezes.
PKO Bank Polski oferuje rolnikom i przetwórcom owocowo-warzywnym m.in. prowadzenie rachunku bez opłat, wydłużony okres dostępności kredytu obrotowego w rachunku bieżącym, możliwość udzielania finansowania bez zabezpieczeń rzeczowych nawet do 500 tys. zł, kredyt inwestycyjny nawet na 20 lat.
Z raportu "Przetwórstwo owocowo-warzywne coraz ważniejszym sektorem w przemyśle spożywczym" wynika, że sektor ten rośnie szybciej niż branża spożywcza ogółem. Udział owoców i warzyw przetworzonych w wartości produkcji sprzedanej artykułów spożywczych w kraju w latach 2010-2016 wzrósł do 7,9 proc.
Czynnikiem wzrostu sektora jest dostęp do bazy surowcowej. Produkcja owoców w Polsce w latach 2011-2016 wzrosła o 36 proc. do 4,6 mln ton, przede wszystkim w wyniku zwiększenia produkcji jabłek (+46 proc.).
Na rynku jest mało owoców, a dużo warzyw i... grzybów
Cechą charakterystyczną polskiego rynku owoców i warzyw jest znaczący udział przetwórstwa w zagospodarowaniu krajowych zbiorów. Szacuje się, że 40-50 proc. produkowanych u nas jabłek trafia do przetwórstwa, a truskawek ok. 65 proc., zaś warzyw ok. 30 proc.
W ocenie banku, rentowność branży przetwórstwa owocowo warzywnego utrzymuje się na dobrym poziomie, jednak spadek produkcji owoców w tym roku i wzrost kosztów surowcowych mogą doprowadzić do pogorszenia wyników finansowych.
W raporcie czytamy, że głównym rynkiem przetworów owocowo-warzywnych są kraje UE, gdzie w ubiegłym roku trafiło 76 proc. mrożonych warzyw, 79 proc. mrożonych owoców i 91 proc. zagęszczonego soku jabłkowego.
Dodano, że Polska jest pierwszym w Europie i drugim na świecie producentem oraz eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego. Zajmuje 2. miejsce w produkcji mrożonych warzyw (po Belgii) i jest liderem w produkcji mrożonych truskawek, malin, wiśni i czarnych porzeczek.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś