Co zrobić z nadwyżką zbóż w Polsce? WIR przedstawia konkretne propozycje
Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) wskazuje na pilny do rozwiązania problem nadwyżki zbóż w naszym kraju. I przedstawia swoje propozycje skutecznych działań zaradczych w tym zakresie.
„Jednym z głównych powodów pogarszającej się sytuacji producentów rolnych, zwłaszcza producentów zbóż w Polsce, jest rosnąca krajowa nadwyżka tych produktów, wynikająca ze wzrostu areału zasiewów zbóż i kukurydzy oraz spadku wielkości produkcji zwierzęcej, a szczególnie produkcji trzody chlewnej. W tym kontekście zwracamy uwagę na brak wykorzystania Krajowej Grupy Spożywczej do stabilizacji tego rynku” – zaznacza WIR.
Minister zapowiada rychłe przyjęcie rozporządzeń ws. dopłat do zboża. Jakie będą stawki?
Program budowy instalacji do przerobu
I proponuje, aby KGS razem z zainteresowanymi rolnikami i grupami producentów rolnych, rozpoczęła program budowy biogazowni rolniczych oraz instalacji do przerobu zbóż czy rzepaku na dodatki do paliw.
„Taki program w perspektywie długoterminowej pozwoliłby na zagospodarowanie nadwyżki zbóż na cele energetyczne w miejsce jej sprzedaży po niskich cenach na rynku światowym. Dodatkowo rolnicy oraz ich grupy powinny zostać, razem z KGS, udziałowcami takich instalacji, co stwarzałoby dla nich stabilną perspektywę produkcyjną i zapewniałoby dodatkowe dochody pochodzące z udziału w zyskach takich podmiotów” – argumentuje Izba.
Więcej motylkowych w miejsce zbóż
Jej zdaniem, dobrym kierunkiem w rozwiązywaniu problemu nadwyżki zbóż byłby też program produkcji i zagospodarowania białka krajowego, który powinien się przełożyć na zwiększenie areału zasiewu roślin motylkowych w miejsce zbóż czy kukurydzy. A elementem takiego programu powinny być według WIR przepisy zmuszające krajowych producentów pasz do korzystania z określonego procentu krajowego surowca.
Kołodziejczak o zmniejszeniu nadwyżki zbóż na rynku: będę rozmawiał z ekspertami, żeby wypracować mechanizm
„Rozwiązaniem omawianego problemu jest także kompleksowy program odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Obecnie mamy deficyt w handlu zagranicznym wieprzowiną, co daje nam potencjał rynkowy do odbudowy krajowego stada. Potrzebne są tutaj rozwiązania polegające na kontynuacji programu dopłat do prosiąt oraz gwarancje rekompensat dla rolników, którzy nie ze swojej winy znajdą się w strefie czerwonej ASF” – dodaje wielkopolski samorząd rolniczy.
Jest groźba permanentnego kryzysu
19 marca zwrócił się on do prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych o przekazanie ministrowi rolnictwa propozycji działań zmierzających do rozwiązania problemu nadwyżki zbóż i kukurydzy na krajowym rynku.
„Jeśli takie działania nie będą wdrażane, to w naszym przekonaniu grozi nam permanentny kryzys gospodarstw zajmujących się głównie produkcją tych płodów rolnych” – ostrzega Izba.
I podkreśla jednocześnie, że „niskie ceny zbóż są również wynikiem niekontrolowanego napływu tych towarów z Ukrainy i brakiem działań Komisji Europejskiej w kierunku udrożnienia tranzytu i dofinansowania eksportu tego zboża na rynki trzecie”.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś