PKBiPB alarmuje: spadnie popyt na estry produkowane z oleju rzepakowego
Możliwość większego stosowania biowęglowodorów i jednocześnie obniżenie NCW przez opłatę zastępczą spowoduje spadek popytu na estry produkowane z oleju rzepakowego, o co najmniej 400 tys. ton - zapowiada Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych.
"Przyjęty na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 2 sierpnia 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości może doprowadzić do załamania opłacalności uprawy rzepaku w Polsce, ograniczając o 1 mln ton nasion popyt ze strony łańcucha wytwórczego biodiesla" - czytamy w komunikacie PKBiPB.
Więcej biododatków do paliw
Wyjaśniono, że "to konsekwencja rządowej propozycji ustalenia minimalnego poziomu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (obowiązkowego udziału biokomponentów i biopaliw ciekłych w transporcie - PAP) na poziomie 60 proc".
"Minimalny poziom realizacji NCW w 2023 roku w praktyce spadnie o 1/3 do 4,38 proc. wobec 5,77 proc., jakie obowiązuje w bieżącym roku " - informuje Koalicja.
- Możliwość większego stosowania biowęglowodorów i jednocześnie obniżenie NCW przez opłatę zastępczą powodować będzie spadek popytu na polskie estry produkowane z oleju rzepakowego, o co najmniej 400 tys. ton, co przekłada się nawet na 1 mln ton nasion - powiedział Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
- Ograniczenie zapotrzebowania na krajowe estry, które będą mogły być zastąpione w znacznej części przez droższe, importowane oleje uwodornione, byłoby jeszcze większe gdyby nie mechanizm blendowania biokomponentów w oleju napędowym, choć i tutaj rząd zmienił dotychczasowe zapisy ustawy i zmniejszył poziom blendowania w 2023 roku z 6,2 proc. do 5,2 proc. NCW, jako takie traci w praktyce na znaczeniu - to rewolucja, jakiej nikt nie mógł się spodziewać(...) - stwierdził ekspert.
Biopaliwa z surowców rolnych poza "zielonymi inwestycjami"?
Przedstawiciele Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych zwrócili uwagę, że kilka dni temu GUS oficjalnie oszacował tegoroczne zbiory rzepaku na "rekordowe" 3,6 mln ton.
- Ceny skupu nasion już obecnie są na poziomie niższym niż przed wybuchem wojny w Ukrainie, więc wygląda na to, że rząd zapomniał w kontekście biopaliw o rolnictwie (...). Liczymy na (...) refleksję przed ostatecznymi decyzjami, jakie będą podejmowane nad tą(...) ważną ustawą w Parlamencie. Już niedługo zaczną się siewy rzepaku ozimego i taki sygnał od Rządu i Premiera do ponad 100 tysięcy gospodarstw, które uprawiają rzepak w Polsce, jest bardzo niepokojący - podkreślił Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Zwrócono uwagę, że projekt nie był przedmiotem konsultacji.
Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych zrzesza m.in. następujące organizacje: Krajową Izbę Biopaliw, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku, Krajową Federację Producentów Zbóż, Izbę Zbożowo-Paszową, Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych, Krajową Radę Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś