Więcej biododatków do paliw
Rząd przyjął projekt zmiany ustaw o biopaliwach oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. - Zdecydowaliśmy się na zwiększenie ilości dodatków biopochodnych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Mówiąc o przyjęciu projektu szef Rady Ministrów stwierdził, że ten ruch nie przyczyni się do spadku cen na stacjach benzynowych, a może stać się wręcz przeciwnie. - Dlatego musimy amortyzować tego typu zmiany innymi, które mają doprowadzić do sukcesywnego spadku cen paliwa na stacjach benzynowych - stwierdził.
Wykorzystanie rzepaku przez wytwórców biopaliw nie może zmaleć
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu sytuacja wymaga regulacji krajowego sektora biopaliw w 2023 r., w odniesieniu do możliwości i obowiązków stosowania biokomponentów dodawanych do paliw transportowych. Ma to na celu ograniczenie dalszego wzrostu stawek, ustabilizowanie sytuacji na krajowym rynku paliwowym i biopaliwowym oraz wzmocnienie bezpieczeństwa paliwowego państwa.
Centrum przypomniało, że formą realizacji przepisów ustawy jest Narodowy Cel Wskaźnikowy. Krajowi producenci ciekłych paliw transportowych oraz ich importerzy mają obowiązek do realizacji NCW poprzez zapewnienie minimalnego udziału biokomponentów w paliwach: benzynie silnikowej i oleju napędowym. Udział ten wyrażany jest w procentowej wartości energetycznej biokomponentów i biopaliw odnawialnych.
W projekcie wydłużona jest możliwość korzystania ze współczynnika redukcyjnego na poziomie 0,82 o kolejny rok. Jest elementem mechanizmu, powodującym istotny wzrost wykorzystania krajowych mocy wytwórczych biokomponentów. Przekłada się to wprost na stabilność wskaźników opłacalności działalności krajowych wytwórców biokomponentów, ale też generuje stabilne zapotrzebowanie na lokalne surowce do wytwarzania biokomponentów dostarczane przez krajowych producentów rolnych.
Dodatkowo, w celu ograniczenia dalszego wzrostu cen paliw z importu, zostaną wprowadzone zmiany w zakresie obowiązku realizacji NCW na 2023 r. Obligatoryjny blending dla oleju napędowego zostanie obniżony do 5,2 proc., limit wykorzystania biokomponentów wytworzonych z niektórych surowców zostanie podwyższony do poziomu 0,5 proc. a minimalny poziom realizacji NCW zostanie określony na poziomie 60 proc.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś