Wysiew pierwszej dawki nawozów mocno utrudniony
Trzecia dekada marca to najwyższy czas na wysiew pierwszej dawki azotu na rośliny ozime. Jednak nie wszędzie jest to możliwe ze względu na utrzymujące się w ostatnich tygodniach przelotne opady deszczu, które w niektórych regionach Polski są dość intensywne.
W ubiegłym tygodniu na Podlasiu opady wynosiły nieco ponad 20 mm na metr kwadratowy. Jest to znacząca wartość, tym bardziej na gleby wilgotne, które nie zdążyły wyschnąć po tegorocznych roztopach. Dlatego też po raz kolejny widoczne są spore połacie pól pod wodą.
Azot na pszenicę ozimą wysiany
W powiecie monieckim wielu rolników oczekuje na poprawę pogody. Niektórzy podejmują ryzyko i próbują wjechać na pole. Warto przed wjechaniem sprawdzić czy wjazd jest możliwy. Jednak na glebach mozaikowatych nawet wstępna ocena może nie pomóc, ponieważ niektóre miejsca mogą być zdradliwe.
Na glebach cięższych lub niżej położonych na dzień dzisiejszy wykonywanie jakichkolwiek prac jest wręcz niemożliwe. Ryzyko wjazdu na pole może się czasem opłacić, jednak przeważnie kończy się na grzęźnięciu ciągników oraz pozostawianiu potężnych kolein.
Koleiny znacznie utrudnią kolejne zabiegi (wysiew kolejnych dawek, ochronę chemiczną). W miejscach podmokłych warto poczekać, aby pole przeschło lub chwycił je przymrozek.
Być może przymrozek nie jest zjawiskiem korzystnym, jednak w takim przypadku jest ratunkiem, który pozwoli wjechać na pole.
Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza nas słoneczną pogodą, dlatego też nie ma mowy o przesychaniu gleby oraz jej nagrzewaniu. Stwierdzenie „siejesz w błoto zbierasz złoto” być może i ma sens jednak nie każda roślina lubi nadmierne uwilgotnienie.
Nie ugniatać nadmiernie gleby
Jak najbardziej stosowne jest to stwierdzenie do owsa, który ma dość wysokie wymagania wodne względem innych gatunków zbóż.
Deszczowa pogoda oprócz pozytywnego wpływu na wzrost zbóż, sprzyja rozwojowi chwastów, które dość licznie zaczynają się pojawiać, szczególnie na polach gdzie nie było możliwości wykonania jesiennych zabiegów herbicydowych.
Póki co dość niska temperatura ograniczania wykonanie wiosennego odchwaszczania.
Prognozy pogody nie napawają optymizmem, ponieważ przyszły tydzień ponownie zapowiada się deszczowo. W niektórych regionach przez taką pogodę nie tylko wysiew nawozów, lecz i siew zbóż może być znacznie opóźniony.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz