Na co zwracać uwagę w integrowanej produkcji kukurydzy?
Część producentów kukurydzy rozważa przystąpienie w najbliższym sezonie do ekoschematu integrowana produkcja. Należy zacząć od zapoznania się z jakimi wymaganiami się to wiąże. Potrzebne informacje można znaleźć w metodyce integrowanej produkcji kukurydzy. Od przyszłego roku obowiązują nowe, ostrzejsze wymagania.
Wykaz obligatoryjnych (obowiązkowych) czynności i zabiegów w integrowanej produkcji kukurydzy (zgodność 100 proc. tj. 12 punktów):
- Stosowanie odpowiedniego płodozmianu – wykorzystując przedplony wskazane w metodyce oraz unikanie wysiewu przed i zaraz po kukurydzy innych zbóż będących żywicielami dla Fusarium spp.
- Dobór odmian o wczesności dostosowanej do regionu uprawy, w tym o zwiększonej tolerancji na niektóre szkodniki np. omacnicę prosowiankę oraz choroby np. fuzariozę kolb oraz zgniliznę korzeni i zgorzel podstawy łodygi oraz zwiększonej tolerancji na wiosenne chłody oraz na niedobory wody w okresie wegetacji.
- Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego i wykonanie siewu w odpowiednim dla danego rejonu terminie, z właściwą normą i parametrami siewu.
- Stosowanie w odpowiednich terminach i dawkach nawożenia makro- i mikroelementami w zależności od typu i pH gleby po uprzednim przeprowadzeniu bilansu składników pokarmowych.
- Wykorzystanie w powschodowej regulacji zachwaszczenia w pierwszej kolejności metod agrotechnicznych np. pielników, a w przypadku ochrony chemicznej właściwe zastosowanie powschodowe herbicydu w odpowiedniej dawce.
- Monitorowanie systematyczne od momentu wschodów do dojrzewania, minimum 2 x w miesiącu, występowania chorób (m.in. zgorzel siewek, drobna plamistość liści, żółta plamistość liści, rdza kukurydzy, fuzarioza kolb oraz zgnilizna korzeni i zgorzel podstawy łodygi).
- Monitorowanie systematyczne od momentu wschodów do początku dojrzewania, minimum 1x w tygodniu, występowania szkodników (m.in. drutowce, pędraki, rolnice, ploniarka zbożówka, mszyce, omacnica prosowianka, stonka kukurydziana) z zastosowaniem właściwych metod (bezpośrednia lustracja roślin, pułapki feromonowe, pułapki świetlne, itp.).
- Rotacyjne stosowanie substancji czynnych środków ochrony roślin z różnych grup chemicznych w celu zapobiegania zjawisku uodparniania się agrofagów (chwastów, szkodników i patogenów) z uwzględnieniem zakresu ochrony w poprzednich sezonach.
- Wykonanie przynajmniej jednego zabiegu przy użyciu biologicznych środków ochrony roślin do zwalczania szkodników (np. omacnicy prosowianki i/lub stonki kukurydzianej) bądź chorób kukurydzy (np. fuzariozy kolb).
- Stosowanie wyłącznie środków ochrony roślin z listy dopuszczonych do stosowania w integrowanej produkcji kukurydzy.
- Stworzenie odpowiednich warunków do obecności ptaków drapieżnych, tj. ustawienie tyczek spoczynkowych w ilości przynajmniej 1 na 10 ha, a w przypadku większych plantacji – kilku sztuk.
- Terminowy zbiór plonu w momencie uzyskania przez rośliny dojrzałości zbiorczej.
Na jakie odmiany kukurydzy na ziarno postawić w 2023 roku?
Realizację wszystkich wymogów z listy obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji należy udokumentować w notatniku integrowanej produkcji roślin.
Oprócz tego rolnik musi uzyskać 100 proc. (28 punktów) spełnienia wymagań podstawowych, co najmniej 50 proc. (8 punktów) wymagań dodatkowych oraz 20 proc. (2 punkty) z zaleceń zawartych w liście kontrolnej dla upraw rolniczych.
Źródło: Bereś P.K., Strażyński P., Mrówczyński M. (red.) 2023: Metodyka integrowanej produkcji kukurydzy.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz