Biostymulatory to jest to
Stosowanie biostymulatorów w uprawach polowych stało się zabiegiem mającym istotnie korzystny wpływ na poprawę jakości i ilości uzyskanego plonu. Coraz większe znaczenie i wzrost zainteresowania działaniem biostymulatorów oprócz upraw rolniczych ma też swoje odzwierciedlenie w uprawach ogrodniczych.
Ich wpływ na rośliny jest dla producentów rolnych obiecujący, ponieważ poprzez polepszenie jakości uzyskanych plonów zachowują oni opłacalność produkcji.
Jak sobie radzić w warunkach niedoboru wody?
We współczesnej uprawie roślin, obok chemicznych środków ochrony roślin, wzrasta zainteresowanie problematyką ochrony środowiska, co w dużym stopniu przyczynia się do zastąpienia środków chemicznych preparatami opartymi na naturalnych składnikach (Pruszyński 2008).
Wzrastające wymogi odnośnie jakości spożywanej żywności, oraz niekorzystny wpływ chemicznych środków na zdrowie ludzi powoduje wprowadzenie „naturalnych preparatów” do uprawy w celu zwiększenia produkcji płodów rolnych. Do tej grupy należą biostymulatory, które są bezpieczne dla ludzi oraz środowiska.
Biostymulatory indukują wytwarzanie odporności w warunkach stresowych, wpływając korzystnie na regenerację i odzyskanie wigoru w roślinie po działaniu niekorzystnych czynników środowiskowych. W uprawach polowych rośliny narażane są na działanie czynników biotycznych i abiotycznych. Przekłada się to na wydajność i jakość plonu.
Często reakcja obrona roślin jest opóźniona, dlatego też celowe jest zastosowanie odpowiednich stymulujących preparatów. Zastosowanie biostymulatora w fazie, w której rośliny są jeszcze zdrowe, zmienia przebieg ich metabolizmu, tak że stają się odporniejsze na porażenie przez patogeny czy negatywne działanie czynników tj. niskiej temperatury, suszy.
Letnia susza uderza w uprawy kukurydzy
Powszechne jest stosowanie biostymulatorów w uprawach roślin, gdyż przeciwdziałają negatywnym skutkom: zasolenia, suszy, amplitudy temperatury, stresów wywołanych przez herbicydy, patogeny i szkodniki oraz nadmiernego promieniowania UV.
Biostymulatory aminokwasowe zawierają w sobie wiele biocząsteczek. Aminokwasy są naturalnymi związkami odpowiedzialnymi za wiele procesów wewnątrz rośliny. Te procesy to m.in.: metabolizm czy wspomaganie wzrostu i rozwoju.
Pozyskiwane są one w procesie hydrolizy, zarówno enzymatycznej (pozyskiwane są wówczas aminokwasy bioaktywne – L), jak i chemicznej. W toku procesu hydrolizy chemicznej aminokwasy ulegają niszczeniu. Dużo aminokwasów traci swoją wartość oraz podlega uszkodzeniu, dzieje się tak z aminokwasami typu P. Tego typu aminokwasy charakteryzują się brakiem biologicznej aktywności oraz tym, że nie są wykorzystywane przez rośliny w procesie budowania białek (Łukawska 2012).
Czy warto nawozić krzemem?
Dla zwiększenia wydajności nawozów dolistnych bardzo często dodawane są wyciągi z alg morskich. Takie związki organiczne naturalnie występujące w roślinie odgrywają ważną rolę w szeregu procesów fizjologiczno-metabolicznych. Polepsza się pobieranie i transport składników mineralnych z podłoża, co odpowiednio wpływa na polepszenie kondycji rośliny (Łukawska 2012).
W odpowiedzi na rosnące wymagania producentów poszukujących nowych metod produkcji, mających na celu umiarkowanie w ingerencję środowiska, preparaty te wprowadza się do najnowszych technologii uprawy umożliwiając uzyskanie wysokiego plonu. Przeciwdziałanie skutkom stresów fizjologicznych, pozwala na utrzymanie roślin w dobrej kondycji (Przybysz i in. 2010).
Wpływ niekorzystnych i ciągle zmieniających się warunków klimatycznych w Polsce wskazuje w dużym stopniu ryzyko uprawy roślin poprzez obniżenie plonu. Oznacza to, że zmienność plonowania roślin uzależniona jest od przebiegu pogody.
Biostymulatory są to środki, które mają wspierać ich możliwości radzenia sobie ze stresową sytuacją w jakiej rośliny się znajdują. Biostymulatory nie zastąpią nawożenia. Zadaniem biostymulatorów jest m.in. stymulowanie wzrostu korzeni i liści, po to aby te rośliny sobie lepiej radziły.
W uprawie polowej wiodących gatunków takich jak: zboża, rzepak czy buraki cukrowe, preparaty biostymulujące stają się elementami standardowej agrotechniki.