Jak sobie radzić w warunkach niedoboru wody?
Był to temat spotkania zorganizowanego przez AgroCENTRUM Pniewo w miejscowości Franciszków Nowy koło Bedlna (woj. łódzkie). Rolnicy w tym rejonie są szczególnie narażeni na suszę.
W swoim wystąpieniu poruszyłem kilka podstawowych zagadnień, które mają związek z podatnością roślin na niedobór wody.
Pasjonaci z SGGW u Wiesława Gryna
Są to:
- troska o materię organiczną w glebie;
- badania odczynu gleby i jej zasobności w makroelementy;
- wapnowanie;
- racjonalne nawożenie, a przede wszystkim dbałość o dobre zaopatrzenie roślin w potas;
- uprawa bezorkowa;
- przestrzeganie optymalnych terminów siewów;
- norma wysiewu;
- nawożenie azotem i dokarmianie dolistne podczas suszy;
- dokarmianie dolistne krzemem.
Największe zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudziły dwa zagadnienia: uprawa bezorkowa i dokarmianie dolistne roślin krzemem.
W pierwszym przypadku wykorzystałem obserwacje poczynione w gospodarstwie Wiesława Gryna w Rogowie na Zamojszczyźnie i jego spostrzeżenia dotyczące głębokiego umieszczania nawozów w glebie.
Rzepak w żywym mulczu
Pokazałem także przykład Jana Gryna z Trzeszczan, który stosuje mniej zaawansowaną, a tym bardziej przystępną dla przeciętnego rolnika technologię bezorkową uprawy pszenicy ozimej i jarej oraz rzepaku ozimego.
W drugim przypadku przedstawiłem wyniki swoich doświadczeń dotyczących dokarmiania dolistnego buraków cukrowych prowadzonych w Sahryniu (również na Zamojszczyźnie) od 2010 r. Zaprezentowałem także rezultaty dokarmiania dolistnego rzepaku ozimego jesienią.
Miłym zaskoczeniem były dla mnie wypowiedzi tych rolników, którzy przyznali że stosują krzem dolistnie w swoich gospodarstwach z powodzeniem od kilku lat.