Będzie kontynuacja programu odkwaszania gleb. Rządzący dają zielone światło
Przedstawiciele Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby przedstawić stronie publicznej propozycje odkwaszenia gleb.
Celem zawiązanej na początku roku Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb - jak już pisaliśmy - jest intensyfikacja działań w kierunku systemowego podejścia do kompleksowej regeneracji obszarów rolnych. Czternaście najważniejszych rolniczych organizacji samorządowych, związkowych, producenckich i innych branżowych stowarzyszeń sformułowało konkretne propozycje działań. Rezultatem tej współpracy jest postulat przyjęcia Narodowego Programu Powszechnego Odkwaszenia Gleb w Polsce (NPPOGwP). Program zakłada zwiększenie intensywności odkwaszenia pól i pozostałych użytków rolnych w Polsce, w szczególności poprzez:
- powszechny dostęp do badań pH gleb i zwiększenie wsparcia państwa w zakresie dofinansowania zakupu nawozów wapniowych,
- odbiurokratyzowanie procedur związanych z ubieganiem się o uzyskanie dofinansowania zakupu przez rolników nawozów wapniowych,
- promocję stosowania praktyk rolniczych sprzyjających odkwaszeniu gleb.
Miliardy potrzebne na wapnowanie gleb. Ale zyski byłyby znacznie wyższe
Pełna zgodność poglądów
„Lech Kołakowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnił, że rząd jest zainteresowany współpracą z Koalicją na rzecz Zdrowych Gleb w zakresie regeneracji gleb uprawnych poprzez odkwaszanie. Podkreślił, że obecna intensywność tego procesu jest niesatysfakcjonująca i że zachodzi potrzeba zwiększenia wsparcia ze strony państwa celem kontynuowania tych działań” – czytamy w komunikacie zrzeszenia.
Jak w nim podkreślono, w ostatnich dniach eksperci z Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby przedstawić propozycje odkwaszenia gleb. 11 lipca wzięli udział w posiedzeniu Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Podczas dyskusji pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Ardanowskiego przedstawiono główne założenia NPPOGwP.
„Przebieg dyskusji potwierdził pełną zgodność poglądów w zakresie znaczenia odkwaszenia gleb dla kondycji krajowego areału, jakości i wysokości plonów oraz ochrony środowiska. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że poziom zakwaszenia gleb w Polsce jest niepokojąco wysoki i wymaga pilnych działań. Przypomnijmy, według ekspertyzy opracowanej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, ponad 60 proc. polskich gruntów jest bardzo kwaśnych lub kwaśnych i wymaga wapnowania” – wskazuje Koalicja.
Ochrona gleby. Europejski trybunał: Czas zakasać rękawy i wziąć się do pracy
Spotkania z posłami i senatorami
Tego samego dnia delegacja tego zrzeszenia uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP. Senatorowie podkreślili wówczas wagę regeneracji obszarów rolnych poprzez ich odkwaszenie nie tylko z uwagi na zachowanie efektywności rolnictwa, ale także dla ochrony środowiska naturalnego.
Z kolei 12 lipca eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb zapoznali posłów z propozycjami NPPOGwP. Oni też zapewniali o swoim poparciu dla tych działań.
„Przedstawiciele Koalicji i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkają się w najbliższych tygodniach, aby omówić szczegóły programu NPPOGwP. Eksperci Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb liczą, że współpraca ze stroną publiczną doprowadzi do powszechnego odkwaszenia gruntów rolnych w kraju, a przez to do poprawy ogólnego stanu polskich gleb” – czytamy w komunikacie.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz