Rolnicy z zalanych terenów będą zwolnieni z opłat za badanie gleb

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2024,8:45 Aktualizacja: 25-09-2024,18:57
A A A

Zwolnienie rolników z obowiązku uiszczenia opłat m.in. za analizy chemiczno-fizyczne zalanych gleb, a także z opłat za naruszenie programu azotanowego przewiduje projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Jak wskazano w projekcie, w związku z powodzią zwalnia się producentów rolnych, których gospodarstwa albo grunty rolne zostały zalane wodą, z obowiązku ponoszenia opłat pobieranych przez okręgowe stacje chemiczno-rolnicze za: analizy fizyczne, fizykochemiczne, chemiczne i biologiczne gleb mineralnych i organicznych.

Rolnicy nie będą także wnosić opłat za badania gleb na potrzeby doradztwa nawozowego. "Takie zwolnienie posłuży poszkodowanym w szczególności do oceny możliwości prowadzenia produkcji rolniczej na terenach, które zostały dotknięte powodzią oraz pozwoli poszkodowanym ograniczyć koszty związane z usuwaniem skutków powodzi w swoich gospodarstwach" - napisano w Ocenie Skutków Regulacji. Projekt został opublikowany we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Ponadto projekt zakłada wydłużenie czasu na dostosowanie infrastruktury zalanych gospodarstw "do przechowania nawozów naturalnych oraz zwolnienie z ponoszenia opłat za niewłaściwe przechowywanie nawozów naturalnych oraz kiszonek, brak dokumentacji realizacji programu azotanowego oraz brak planu nawożenia azotem".

powódź, zalane grunty, szkody powodziowe, straty

Kołodziejczak o pomocy dla rolników: darmowe badanie gleby, osuszacze, paliwo

Darmowe badanie gleby, osuszacze, paliwo i zmiany w ubezpieczeniu społecznym - to niektóre działania pomocowe nad którymi - jak przekazał we wtorek wiceszef MRiRW Michał Kołodziejczak - pracuje resort rolnictwa. "Jesteśmy na...

Przypomniano, że w roku 2023 na terenie całego województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego organy Inspekcji Ochrony Środowiska wydały łącznie 221 decyzji ustalających obowiązek uiszczenia opłaty za naruszenie programu azotanowego, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Projekt nowelizacji przewiduje, że nowy termin dostosowania miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w programie azotanowym wydłużono z 31 grudnia 2024 r do 31 grudnia 2027 r. Dotyczy on gospodarstw hodowlanych znajdujących się na terenach, na których wprowadzono stan klęski żywiołowej.

Opublikowany projekt przewiduje również skrócenie procedur umożliwiających m.in. rozbiórkę, remont i odbudowę zniszczonych urządzeń wodnych zabezpieczających przed powodzią. 

Poleć
Udostępnij