Państwa poparły przepisy, dzięki którym gleby w UE mają być mniej zanieczyszczone
Państwa UE przyjęły stanowisko do negocjacji z KE i PE ws. nowych przepisów, dzięki którym gleby w UE mają być mniej zanieczyszczane. Zgodnie z nowymi regulacjami, monitorowanie ich stanu w UE ma być obowiązkowe i mają powstać wytyczne zrównoważonego zarządzania glebami.
"Ludzie i nasze ekosystemy są zależni od gleby jako źródła żywności i czystej wody. Jest to jednak zasób nieodnawialny, który należy chronić i przywracać. Dzisiaj podejmujemy ważny krok w kierunku zdrowych gleb w UE do 2050 r." - powiedział Alain Maron, belgijski minister odpowiedzialny za klimat, środowisko i energię. Według UE, ponad 60 proc. gleb w Unii jest w złym stanie.
Państwa UE zatwierdziły kontrowersyjne przepisy o ochronie zasobów przyrody. Jak głosowała Polska?
Państwa członkowskie, wspierane przez Komisję, będą oceniać stan wszystkich gleb na swoim terytorium, aby władze i właściciele gruntów w całej UE mogli zmienić sposób zarządzania. Unijne stolice określą punkty poboru próbek do monitorowania na podstawie wspólnej metodologii UE.
Stanowisko negocjacyjne obejmuje dodatkową elastyczność dla państw członkowskich w zakresie pomiarów gleby, w tym możliwość wykorzystania istniejących danych i systemów monitorowania. Określa również minimalne wymagania jakościowe dla laboratoriów analizujących próbki gleby w celu zapewnienia porównywalności pomiarów.
Państwa członkowskie określą praktyki dotyczące zrównoważonego zarządzania glebą w ciągu pięciu lat od wejścia w życie dyrektywy.
Zgodnie z proponowaną dyrektywą, państwa członkowskie zidentyfikują wszystkie potencjalnie zanieczyszczone miejsca, a następnie zmapują je w rejestrze publicznym.
Negocjacje mają się rozpocząć w ramach nowego cyklu legislacyjnego UE.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś