Uprawa konopi Henola. To może być prawdziwy hit na całym świecie
Poznański Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zawarł w grudniu ub.r. z amerykańską firmą International Hemp Solutions umowę licencyjno-badawczą przewidującą wprowadzenie na międzynarodowy rynek nowej polskiej odmiany konopi oleistych o nazwie Henola.
- Ze względu na niezwykle wysoki plon nasion, Henola ma szanse stać się globalnym hitem spożywczego i energetycznego sektora rynku konopi przemysłowych - podkreśla prof. dr hab. Małgorzata Zimniewska, kierownik Zakładu Innowacyjnych Technologii Włókienniczych poznańskiego Instytutu.
Uprawa konopi siewnej bez ograniczeń. Jest projekt ustawy
Henola nie jest wynikiem inżynierii genetycznej (GMO). Prace nad tą odmianą rozpoczęły się w 2007 roku, a jej twórcami są pracownicy Instytutu prof. dr hab. Henryk Burczyk oraz Grzegorz Oleszak.
Odmiana charakteryzuje się krótszym okresem wegetacji, ok. 50 proc. niższym wzrostem roślin oraz istotnie większymi kwiatostanami dzięki czemu plon nasion jest kilkukrotnie wyższy w porównaniu do innych znanych odmian.
Umowa z amerykańskim podmiotem zakłada również współpracę naukową i badawczą. Główny program badawczy wykorzysta tzw. mapping genów konopi opracowany w 2018 roku w Colorado w celu efektywnego i szybkiego przystosowywania polskich odmian konopi do warunków panujących w innych szerokościach geograficznych.
Współpraca będzie również obejmować rozwój przemysłowego wykorzystania surowców pozyskanych z konopni. Zainteresowanie strony amerykańskiej rozwojem uprawy i wykorzystaniem konopi włóknistych związane jest z dążeniem amerykańskiego rolnictwa do odbudowy tej gałęzi gospodarki w oparciu o współpracę z europejskimi jednostkami badawczymi.
Polskie konopie podbijają USA
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich jako polski instytut badawczy z prawie dziewięćdziesięcioletnim doświadczeniem w zakresie uprawy, hodowli i przetwórstwa konopi przemysłowych jest najstarszym “konopnym” instytutem na świecie. Reakcją instytutu na niezwykle szybki wzrost popytu na nasiona konopi przemysłowych na świecie było uruchomienie w swoich strukturach Programu Konopnego - czytamy w komunikacie.
Dzięki temu areał upraw konopi przemysłowych wzrósł kilkukrotnie w stosunku do lat poprzednich.
- Na tym nie planujemy zakończyć rozwoju upraw konopi na cele nasienne w Polsce - mówi Witold Czeszak, kierownik Programu Konopnego.
Zamiast hodowli trzody chlewnej proponują uprawę konopi
- W 2019 roku planujemy podwoić areał naszych upraw w stosunku do roku 2018. Współpracujemy z grupą doświadczanych plantatorów, wciąż rekrutujemy kolejnych polskich rolników, którzy podobnie jak my widzą możliwości czerpania korzyści z uprawy tych roślin - dodaje.
Czeszak jest zdania, że podpisanie kontraktu z amerykańską firmą działającą globalnie wzmocni rolę Instytutu na arenie międzynarodowej w obszarze nasiennictwa, przetwórstwa i agrotechniki konopi włóknistych.
Realizacja umowy wpisuje się w priorytety określone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015-2019 (obszar I, priorytet 1; obszar II priorytet 9) w zakresie rozwoju handlu i dostępu do wytypowanych rynków eksportowych, w tym do USA. Stanowi także realizację postanowień́ programów ministerstwa dotyczących rozwoju polskiego nasiennictwa i eksportu nasion.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś