Cynk może pomóc chronić uprawy przed zmianami klimatu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Paweł Wernicki PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2024,8:30 Aktualizacja: 30-06-2024,8:33
A A A

Cynk może się przyczynić do zabezpieczenia plonów przed zmianami klimatu, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w regulacji procesu wiązania azotu przez rośliny strączkowe - informuje “Nature”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus (Dania) we współpracy z Politechniką w Madrycie i Europejskim Ośrodkiem Promieniowania Synchrotronowego we Francji odkryli, że cynk wraz z regulatorem transkrypcji Fixation Under Nitrate (FUN) wpływają na wydajność wiązania azotu przez rośliny strączkowe. To odkrycie może zrewolucjonizować rolnictwo oparte na roślinach strączkowych poprzez optymalizację wydajności upraw i zmniejszenie zależności od nawozów syntetycznych.

groch, pole

Plonowanie strączkowych z CCA 2023

W doświadczeniach rozpoznawczych prowadzonych przez COBORU w 2023 r. oceniano plonowanie jednej odmiany bobiku oraz siedmiu grochu siewnego pochodzących ze Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA). Poza tym badano jedną odmianę...

FUN reaguje na "cynkowe sygnały" i reguluje wiązanie azotu w brodawkach korzeniowych, gdzie żyją symbiotyczne bakterie.

Wiedząc, w jaki sposób cynk i FUN regulują wiązanie azotu, można by zwiększyć jego dostarczanie, poprawić plony i promować bardziej zrównoważone praktyki rolnicze. Rośliny stałyby się bardziej odporne na niekorzystne zmiany klimatu i związane z nimi ekstremalne zjawiska pogodowe. Plony byłyby stabilniejsze, zaś zapotrzebowanie na sztuczne nawozy – mniejsze. Uprawa roślin strączkowych stałaby się możliwa na nowych, wcześniej nieodpowiednich do tego celu terenach.

Bakterie mogą współpracować z roślinami strączkowymi, wiążąc azot z powietrza w brodawkach korzeniowych. Brodawki są jednak wrażliwe na wpływy środowiska, takie jak temperatura, susza, powodzie, zasolenie gleby i wysokie stężenie azotu w glebie” – wyjaśnił adiunkt i główny autor badania, Jieshun Lin.

Odkrycie roli cynku jako sygnału wtórnego w roślinach jest naprawdę niezwykłe. Jest to niezbędny mikroelement i nigdy wcześniej nie był uważany za sygnał. Po zbadaniu ponad 150 000 roślin w końcu zidentyfikowaliśmy FUN, rzucając światło na ten fascynujący aspekt biologii roślin” – wyjaśnił Jieshun Lin.

iung-pib puławy, raport suszowy, susza, susza rolnicza

Od zbóż po tytoń – susza w jedenastu kategoriach upraw

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) poinformował, że w czwartym okresie raportowania - tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca br. - średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest...

Jego zdaniem FUN jest ważnym czynnikiem transkrypcyjnym kontrolującym rozkład brodawek, gdy stężenie azotu w glebie jest wysokie.

"FUN jest regulowany przez osobliwy mechanizm, który bezpośrednio monitoruje poziom cynku w komórkach; pokazujemy, że FUN jest inaktywowany przez cynk i uwalniany do postaci aktywnej, gdy poziom cynku jest niski” – doprecyzował profesor Kasper Rojkjar Andersen.

Z punktu widzenia rolników, ciągłe wiązanie azotu może być korzystną cechą, która zwiększa dostępność azotu, zarówno dla samych strączkowych, jak i innych roślin uprawianych wspólnie z nimi lub po nich, które są zależne od azotu pozostałego w glebie po uprawie strączkowych.

Zdaniem autorów uzyskana wiedza może położyć podwaliny pod przyszłe badania, które zapewnią nowe sposoby zarządzania systemami rolniczymi oraz pozwolą ograniczyć stosowanie nawozów azotowych i zmniejszyć ich wpływ na środowisko.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.